Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Pierwszak za 400 złotych

  Pierwszak za 400 złotych

  Wojtek Mierzwiński

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  EŁK. Dziś szkoły podstawowe wypełnił gwar. Zdecydowana większość dzieci chciałaby mieć jeszcze wakacje, niektóre cieszą się, że spotkają swoich kompanów do gier, zabaw i wspólnej nauki. Rozbieżności z powodu rozpoczęcia roku szkolnego nie dotyczą natomiast rodziców. Ich portfele z powodu tej uroczystości znacznie się uszczupliły. Sprawdziliśmy, ile kosztuje skromne wyposażenie pierwszoklasisty.
  Jeszcze wczoraj ełckie księgarnie, sklepy papiernicze oraz te z ubraniami dla dzieci przeżywały prawdziwe oblężenie. Ze sporych utargów cieszyli się handlowcy, niewiele powodów do zadowolenia mieli natomiast rodzice, którzy gorączkowo szukali nie zakupionych dotychczas elementów rynsztunku swoich pociech, które dziś rozpoczęły nowy rok szkolny.
  Tornister i jego zawartość
  - Zestaw podręczników z programu nauczania "Wesoła szkoła" kosztuje 140 złotych - zaczyna wyliczać Katarzyna Świętaj, pracownica jednej z ełckich księgarni.
  Książki znajdą swoje miejsce w tornistrze.
  Przyjemność jego nabycia wiąże się z wydatkiem ok. 40 złotych, zakładając, że plecak nie będzie szczytem marzeń ucznia. Za średniej jakości szesnastokartkowy zeszyt w kratkę trzeba zapłacić około 90 groszy.
  - Ładny piórnik można nabyć już za 12 złotych. Zakup farb plakatowych, plasteliny, linijki, dziesięciokolorowego zestawu mazaków i kredek, dwóch długopisów i ołówków można zamknąć w kwocie 13 złotych - dodaje K. Świętaj.
  Do niemal kompletnego już tornistra należy jeszcze wrzucić blok rysunkowy, piórnik doposażyć w gumkę do ścierania, ale to są detale, które kosztują kilka złotych.
  Na galowo i sportowo
  Pierwszy dzień roku szkolnego oraz uroczyste apele, których w ciągu roku jest sporo i wyczekiwany przez większość uczniów ostatni dzień szkoły to okazje do zamiany wygodnych dżinsów tudzież dresów na ubranko galowe.
  - Kamizelkę i spodnie dla pierwszaka można kupić za 44 złote. Dopłacamy jeszcze 10 złotych za niezłą białą koszulkę krajowej produkcji - wylicza Zbigniew Ładny, ekspedient jednego z ełckich sklepów.
  W dżinsach na lekcje wf. iść nie wypada. Ładne spodnie dresowe polskiej produkcji dla chłopca można kupić za 18 złotych. Pierwszakowi z tornistrem na plecach brak jeszcze woreczka z butami zmiennymi. Wobec tego mruga już do nas wesoły król Mieszko I z banknotu dziesięciozłotowego, który już za chwilę dołączy do pocztu królów polskich szeleszczących w kasie sklepowej. Rodzicom uczniów pozostaje jeszcze zapłacić za ubezpieczenie pociechy, wyłożyć składkę na komitet rodzicielski i ewentualnie wykupić obiady na stołówce.

  Średni koszt wyprawki szkolnej pierwszaka w podstawówce:
  zestaw podręczników (program nauczania "Wesoła szkoła") - 140 złotych
  dziesięć średniej jakości zeszytów szesnastokartkowych w kratkę - 9 złotych
  niewielki tornister z przegródkami ze światełkami odblaskowymi - 43 złote
  ładny pojemny kolorowy piórnik -12-50 złotych
  blok rysunkowy, kredki, mazaki i farby plakatowe, linijka, dwa długopisy i ołówki, gumka do wycierania oraz plastelina - 13 złotych
  strój na zajęcia wf. (spodnie dresowe, koszulka, buty) - 40 złotych
  strój galowy (spodnie, kamizelka, buty) - 70 złotych
  do tych opłat doliczyć można jeszcze koszt ubezpieczenia - około 30 złotych oraz wpłatę na komitet rodzicielski w wysokości do 50 złotych
  W sumie: 407 złotych i 50 groszy

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama