Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Wszystko zaczęło się w Gdańsku

  Wszystko zaczęło się w Gdańsku

  Anna Polkowska

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  GDAŃSK, EŁK. Przez ostatnie dwa dni Gdańsk przeżywał oblężenie. Na uroczyste obchody dwudziestopięciolecia istnienia "Solidarności" przyjechały delegacje z całego kraju, w tym z Ełku. - Wokół czuć było radosną atmosferę podobną do tego czasu, gdy podpisano porozumienie - mówi Krzysztof Olechno, członek "Solidarności". - Nie udało się spełnić wszystkich nadziei, dlatego postulaty są ciągle aktualne.
  Całoroczne obchody powstania pierwszego niezależnego związku zawodowego "Solidarność" osiągnęły swój punkt kulminacyjny. 31 sierpnia minęła 25. rocznica podpisania Porozumień Gdańskich, które były podstawą do zarejestrowania "Solidarności". Na placu Solidarności w Gdańsku na obchodach spotkały się delegacje z całego kraju, w tym 27 osób z Ełku.
  - Celem naszego wyjazdu było wzięcie udziału w mszy świętej - mówi Ryszard Hanulak, przewodniczący "Solidarności" w Ełku. - Organizacja obchodów była bardzo dobra. Znajdowałem się daleko od miejsca celebrowania mszy, ale dzięki telebimom mogłem dokładnie śledzić przebieg uroczystości.
  Do Gdańska pojechali nie tylko członkowie związku, lecz także zaproszeni przez nich goście. Stefania Bobowik do wyjazdu namówiła swoją 16-letnią wnuczkę Renatę.
  - Jest to dobra okazja, by młodzież nauczyła się czegoś o bardzo ważnych w historii Polski wydarzeniach, w których nie mogła wziąć udziału - mówi członkini związku. - Wnuczka przywiozła ze sobą dużo wrażeń, którymi na pewno dzisiaj podzieli się ze znajomymi ze szkoły.
  Dla starszych ludzi, bezpośrednich obserwatorów lub uczestników tych pamiętnych wydarzeń obchody były też okazją do sentymentalnego powrotu do przeszłości.
  - Pamiętam jak koleżanki strajkowały w zakładach mięsnych - opowiada Zofia Soja. - Ludzie stali wtedy dzień i noc w kolejkach po mięso.
  W środę na placu "Solidarności" odbyła się uroczysta msza święta. Wcześniej z programem artystycznym wystąpili Jerzy Kiszkis, Maciej Pietrzyk i Leszek Wojtowicz. Liczne delegacje złożyły kwiaty przed Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama