Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Smak średniowiecza

  Smak średniowiecza

  (Jot)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Chętni mogli postrzelać z katapulty

  Chętni mogli postrzelać z katapulty ©J. Zachaj

  W niedzielę w Zbuczu w gminie Czyże odbył się festyn archeologiczny. Miejsce starego grodziska, datowanego na XI-XIII wiek, zgromadziło wielu miłośników sztuki średniowiecznej - kowali, garncarzy, mincerzy, rogowników i kaletników. Publiczność tłumnie przybyła na festyn mogła poznać dawne techniki wyrobu przedmiotów codziennego użytku oraz wziąć udział w wielu zabawach i konkurencjach.
  Chętni mogli postrzelać z katapulty

  Chętni mogli postrzelać z katapulty ©J. Zachaj

  Imprezie towarzyszyła muzyka i taniec, walki wczesnośredniowiecznych wojów, nauka strzelania z łuku i kuszy oraz pokazy dawnego kowalstwa. Odwiedzający festyn mogli własnoręcznie ulepić gliniany garnek oraz wykuć podkowę. Częstowano specjałami kuchni rycerskiej, w tym także chlebem wypiekanym w starożytnym piecu.
  Podczas festynu nie zabrakło najbardziej widowiskowego elementu - pokazu technik walki średniowiecznych wojów. Odbył się również popis szermierki w wykonaniu oddziału kawalerii "Zaza" z Białegostoku. Imprezę zakończyła zabawa taneczna i pokaz fajerwerków.
  - Tegoroczny festyn jest bardziej urozmaicony niż poprzedni. Występują w nim goście z całej Polski: Gdańska, Torunia, Sopotu i wielu innych miast - mówił Jerzy Wasiluk, wójt gminy Czyże. - Sukces tej imprezy jest zaskoczeniem dla wszystkich, nawet dla mnie. Kiedy przed trzema laty nawiązałem współpracę z Ośrodkiem Ochrony Dziedzictwa Archeologicznego, który pomógł nam przy organizacji pierwszego festynu, większość osób odnosiła się do pomysłu bardzo sceptycznie. Wykopaliska archeologiczne na terenie gminy spowodowały, że podjąłem rozmowy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków na temat przygotowania szkicu rekonstrukcji grodziska. Założyliśmy, iż zrekonstruujemy 80 proc. obiektu, tak, aby był widoczny dla przejeżdżających trasą Bielsk Podlaski - Hajnówka i że będzie to unikatowa rzecz w skali powiatu. Po rozmowach z archeologami powstał również pomysł utworzenia ścieżki edukacyjno-archeologicznej. Ponieważ mamy tu wiele pamiątek zamierzchłej przeszłości, przygotowujemy materiały na przewodnik archeologiczny po gminie Czyże.
  - Chodząc wielokrotnie po tych terenach z żoną, która pochodzi z Czyż, nie spodziewałem się takich rewelacji archeologicznych - powiedział Jerzy Półjanowicz, wicewojewoda podlaski. - Dobrze się stało, że archeolodzy w końcu dotarli na ten skrawek ziemi i pokazali, ze osadnictwo na tych terenach jest daleko wcześniejsze niż by się nam wydawało. Gmina Czyże poszukuje własnego miejsca dla promowania swoich dokonań i tożsamości. Ponieważ frekwencja na dzisiejszym festynie jest bardzo duża, oznacza to, iż jest to bardzo dobry pomysł, który trzeba kontynuować.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama