Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Gdzie mieszka leśne diablisko

  Gdzie mieszka leśne diablisko

  (db)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Kim jest Kuwas, w jakich okolicznościach przyszła na świat starosłowiańska bogini łowów Dziewanna i skąd do Puszczy Knyszyńskiej przywędrował potwór Łoboda - te i inne opowieści usłyszy każdy, kto przemierzy ścieżkę edukacyjną zwaną Szlakiem Ekumenicznym. Pobudowano ją wokół zalewu w Ozieranach koło Kruszynian.
  Postać Dziewanny wykonano z drzewa, które wyrosło w Puszczy Knyszyńskiej

  Postać Dziewanny wykonano z drzewa, które wyrosło w Puszczy Knyszyńskiej ©D. Biziuk

  Pracownicy Nadleśnictwa Krynki z siedzibą w Poczopku zapewniają, że podobnego szlaku próżno szukać w innych zakątkach świata. To właśnie oni urządzili ścieżkę edukacyjną w Ozieranach.
  Dwa krzyże
  - Wszystko zaczęło się od tego, że wybudowaliśmy w tym miejscu zbiornik retencyjny. Było to w 2001 roku. Niebawem na wzniesieniu koło zalewu stanęły dwa krzyże: katolicki i prawosławny. Całą resztę podpowiedział nam nasz nadleśniczy Waldemar Piotr Sieradzki - wyjaśniła Joanna Kurzawa z Nadleśnictwa Krynki z siedzibą w Poczopku, która ma swój udział w powstaniu Szlaku Ekumenicznego.
  Dęby w puszczach
  Na tablicy informacyjnej, ustawionej przy wejściu na ścieżkę edukacyjną, czytamy, że: "jest to trasa wiodąca przez niepowtarzalny krajobraz przyrodniczy i kulturowy.
  Tu w XVI wieku szumiały dęby w ostępach Puszcz Kryńskiej i Odelskiej. Tu, gdzie wcześniej królowały mity i wierzenia starosłowiańskie, spotkały się cztery kultury religijne: katolicka, prawosławna, muzułmańska i żydowska."
  Kuwas chroni lasy
  Pierwszy przystanek na szlaku to kamienisko, gdzie mieszka lokalne diablisko o imieniu Kuwas.
  - Kuwas jest bardzo sympatycznym diabłem kresowym. Dawno temu mieszkał on ponoć w porastającej te tereny puszczy. Wyniósł się stąd, kiedy ludzie zaczęli wycinać las. Teraz, kiedy puszcza zaczęła tu wracać, Kuwas pojawił się ponownie, aby strzec okolicznych lasów i leśników - powiedziała Joanna Kurzawa.
  Nieopodal kamieniska leśnicy ustawili 3-metrową rzeźbę Dziewanny, która była starosłowiańską boginią lasów i łowów.
  Chłopom moc, a babom wesele
  - Jak głosi legenda, jej przyjściu na świat towarzyszyły dosyć ciekawe okoliczności. Dziewanna była córką władcy nieba Peruna i jego małżonki Perperuny. Pewnego razu gromowładny Perun, nie wiedzieć czemu, utracił zainteresowanie łożnicą. Mijały lata, a małżonka nic nie mogła na to poradzić. Kobieta postanowiła szukać ratunku w pewnej knyszyńskiej osadzie, gdzie wytwarzano niezwykłą zieloną nalewkę, co "daje chłopom mocy, a babom wesele". Perperuna zdobyła trunek i poczęstowała nim męża. Dziewięć miesięcy później urodziła się Dziewanna, która upodobała sobie nasze lasy - usłyszeliśmy od nadleśniczego Waldemara Piotra Sieradzkiego.
  Góra na zdrowie
  W pobliżu posągu Dziewanny wznosi się Góra Ekumeniczna z krzyżami katolickim, prawosławnym i głazem z wyrytym półksiężycem.
  - Według starych przekazów, ludzie, którzy tu przebywali, zdrowieli na ciele i umyśle - wyjaśniła Joanna Kurzawa.
  Z Góry Ekumenicznej trasa wiedzie do kapliczki św. Eustachego - patrona myśliwych i lasu. W dalszej części szlaku napotykamy kompleks wiat.
  - Wiaty przylegają do zalewu. Miejscowi twierdzą, że teren ten upodobał sobie potwór Łaboda. Prawdą jest, że w XV wieku okoliczna ludność hodowała tu różne potwory. Łaboda miał chyba szczęście przetrwać do naszych czasów. Potwór wychodzi z ukrycia w czasie nowiu, kiedy krajobraz otulają mgły. Są wędkarze, którzy widzieli tego stwora - dodała pani Joanna.
  Oblicza Lasowida
  Szlak zamyka rzeźba Lasowida.
  - Zadaniem tego słowiańskiego bóstwa była opieka nad lasem. Lasowid ma cztery oblicza, zwrócone w cztery strony świata, które symbolizują cztery astronomiczne pory roku. Stojąc przy tym posągu warto zastanowić się nad istotą przemijania i pomyśleć o pokoleniach leśników, którzy dla nas wszystkich zachowali jedną z najpiękniejszych puszcz - Puszczę Knyszyńską - dodała Joanna Kurzawa.
  Niebawem ścieżka edukacyjna w Ozieranach wzbogaci się o dwie kolejne rzeźby: Jankiela i Czyngis-chana.
  Cały szlak liczy ponad 6 km.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama