Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Ewa Sznejder Bogdan Bazydło

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Najwyższe podatki od nieruchomości, najdłuższy czas rejestrowania własnej firmy, brak współpracy samorządu z lokalnym biznesem. - Dlatego miasto się nie rozwija - uważają przedsiębiorcy. - To właściciele firm tworzą miejsca pracy i inwestują pieniądze. A najczęściej są postrzegani jako "prywaciarze" i wyzyskiwacze. Czas to zmienić.
  Łomżyńskie Forum Gospodarcze poprosiło 15 samorządów z regionu o dane dotyczące warunków inwestowania. Obraz, jaki wyłania się ze statystyki, jest bardzo dla Łomży niekorzystny. We wszystkich zestawieniach wypada najsłabiej.
  - Liczby nie kłamią - mówi Maciej Zajkowski, prezes Łomżyńskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, który przedstawił dane radnym.
  Łomża nie dba o biznes
  Na podstawie raportu Forum wyliczyliśmy, że przedsiębiorca mający 100-metrowy lokal na 400-metrowej działce zapłaci w Łomży prawie 2 tys.
  zł podatku, tyle co w Białymstoku. Praktycznie takie same stawki mają Suwałki, ale objęte Specjalną Strefą Ekonomiczną, proponują gigantyczne zwolnienia w podatku dochodowym. A już w oddalonej od Łomży o 40 km Ostrowi Mazowieckiej, która ma dużo dogodniejsze położenie przy trasie Warszawa-Białystok, prowadzenie firmy będzie o 300 zł tańsze.
  W Białymstoku obsługą przedsiębiorców zajmuje się w ratuszu siedmiu urzędników, w porównywalnym do Łomży wielkości Ełku czterech. W Łomży jest tylko rzecznik do spraw konsumenta. A o radzie gospodarczej, która mogłaby doradzać prezydentowi czy radnym zapomniano już na początku kadencji.
  Radni się nie znają
  Przedsiębiorcy skupieni w Łomżyńskim Forum Gospodarczym (ok. 800 firm) zażądali większego wpływu na przepisy dotyczące gospodarki.
  - Radni może nie do końca znają pewne niuanse - tłumaczy ostrożnie Zajkowski, przekonując, że warto regularnie się spotykać i słuchać głosu ludzi znających biznes z doświadczenia.
  Niektórzy radni mówią jednak wprost o ignorancji i niewiedzy.
  - O słabości rady tej kadencji w sprawach gospodarczych świadczy chociażby fakt, że przy omawianiu spraw gospodarczych jest grupa radnych, którzy nie biorą udziału w dyskusjach i zawsze się przy głosowaniach wstrzymują - podkreśla radny Zbigniew Lipski.

  Te dane "zwalają z nóg"
  7 dni trwa w Łomży rejestracja firmy. W Białymstoku 3, w Zambrowie 1.
  65 koncesji na alkohol wydają radni Łomży, 155 - Suwałk, 100 Wyszkowa, 76 - Ostrowi Mazowieckiej.
  17 zł za 1 mkw wynosi podatek od gruntu w Łomży, 16,03 w Zambrowie, 15,16 zł w Ostrowi Mazowieckiej,
  W Łomży zwolnienia podatkowe dotyczą gruntów pod inwestycje kupionych tylko w 2005 roku. W Suwałkach i Ełku (Specjalna Strefa Ekonomiczna) obowiązują ulgi w podatku dochodowym, zwolnienia od podatków lokalnych dla upadających firm i przedsiębiorców, którzy je przejmują. W Ostrołęce firmy rozpoczynające działalność płacą dużo niższe podatki
  Janusz Nowakowski, radny, wiceprezydent Łomży w latach 1994-2002:
  Propozycje Forum mogą się rozbić o ścianę niewiedzy i ignorancji w Radzie Miasta. Część radnych zdaje się zupełnie nie orientować w sprawach gospodarczych. Do przedstawionych danych podchodziłbym ostrożnie tam, gdzie jest mozliwość interpretacji. Z liczbami natomiast się nie dyskutuje. O możliwości rozwoju biznesu decyduje wiele czynników, a według informacji przedstawionych kilka lat temu przez Łomżyńską Izbę Przemysłowo-Handlową, zaledwie na kilka z nich ma wpływ rada. Z podatkami od nieruchomości byłbym ostrożny. Należy nie tyle je obniżać, co - jak kiedyś proponowaliśmy - stosować ulgi za nowe miejsca pracy. Niestety, po roku funkcjonowania, wojewoda uznał je za sprzeczne z prawem. Duże zaniedbania są ze strony komisji ds. zagospodarowania przestrzennego. Obawiam, się, że w tej radzie, na rok przed wyborami samorządowymi, nic się już nie zmieni. Ale na pewno będziemy się starać.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama