Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Tylko byli suwalczanie

  Tylko byli suwalczanie

  (tom)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Z siedemnastu kandydatów do Senatu czterech ma jakieś związki z Suwalszczyzną.
  Realne szanse na wybór ma jednak tylko jeden. I to mieszkaniec Białegostoku.
  W ubiegłym tygodniu opisaliśmy suwalskich kandydatów do Sejmu. Jest ich w sumie 41.
  Dzisiaj prezentujemy kandydatów do Senatu. Jak wiadomo, woj. podlaskie ma trzech przedstawicieli w wyższej izbie parlamentu. Obecni senatorzy - Krzysztof Jurgiel, Sergiusz Plewa oraz Jan Szafraniec są na Suwalszczyźnie praktycznie nieznani. Pojawiają się tu sporadycznie, nie zajmują się sprawami mieszkańców. Czy w przyszłej kadencji będzie inaczej? Kandydaci zapewniają, że tak.
  Jan Chojnowski, białostocki prawnik, był już kiedyś senatorem AWS. Do Suwałk przyjeżdżał stosunkowo często, bo stąd pochodzi. Kandyduje z Ruchu Patriotycznego.
  Także spod Suwałk pochodzi Krzysztof Putra z PiS. Również od lat mieszka jednak w Białymstoku. Aleksander Putra, działacz przedwojennego PSL, patron jednej z ulic w Suwałkach, to jego daleki krewny. Ze względu na wysokie notowania PiS, kandydat tej partii ma duże szanse na wybór. Jeśli tak się stanie, zapewnia, że o swoich rodzinnych stronach nie zapomni.
  Dariusz Ciszewski to biało-stoczanin dopiero od niedawna. Większość dotychczasowego życia spędził bowiem w Augustowie, skąd pochodzi oraz w Suwałkach, gdzie w latach dziewięćdziesiątych był przewodniczącym Zarządu Regionu "Pojezierze" NSZZ "Solidarność".
  Do dzisiaj nazwisko Ciszewskiego wywołuje w Suwałkach wiele emocji. Miał opinię wyjątkowo antysuwalskiego polityka. Ale dla Augustowa był dobry. To dzięki jego staraniom w kadencji Sejmu w latach 1997-2001 miasto nad Nettą miało nie tylko swojego przedstawiciela w Sejmie (Krzysztofa Anuszkiewicza), ale też w Senacie (Zygmunta Ropelewskiego). Ten ostatni nie dotrwał do końca kadencji, bo sąd uznał go za kłamcę lustracyjnego.
  Ciszewski przeniósł się na dobre do stolicy województwa. W latach 1998-2002 był wicemarszałkiem. Potem słuch o nim zaginął. Teraz pracuje w Biurze Programów Międzynarodowych Politechniki Białostockiej. Jest też współwłaścicielem Centrum Doradztwa Biznesowego. Kandyduje z komitetu "Nasze Podlasie". Praktycznie cały swój program wyborczy poświęca stolicy regionu.
  Na Suwalszczyźnie mieszka natomiast Jan Wdowiak, rolnik z Zajączkowa. W tych wyborach reprezentuje Dom Ojczysty. Wdowiak był kiedyś znanym działaczem rolniczej "Solidarności". Jednak od paru lat na forum publicznym się nie pojawiał.
  A kogo, oprócz PiS, wystawiają najbardziej liczące się w sondażach ugrupowania? PO - Remigiusza Fabiańskiego, adwokata z Łomży oraz Idę Kinalską, białostocką lekarkę. Samoobrona - Zdzisława Piątka, ekonomistę z Białegostoku. LPR - Jana Szafrańca oraz Ludwika Zalewskiego, łomżyńskiego emeryta, SLD - Mieczysława Januszewskiego, weterynarza ze wsi Żuki.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama