Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Kocha pisanie i konwalie

  Kocha pisanie i konwalie

  Mirosław Robert Derewońko

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  "Kto ja jestem? Litwinka czy Polka? Pytanie zadaję, gdy smutek mnie dusi. To mniej ważne, natomiast ważniejsze: jak być dobrą córką kraju, papy i mamusi" - pisała w sierpniu 1938 r. w rodzinnym Wilnie 11-letnia Gienka Rakszewicz. Dzisiaj pani Genowefa w pełnym fotografii i bibelotów mieszkaniu w Łomży nie przeczyta własnego wiersza.
  - Odkąd ślepnę, piszę ręcznie - mówi Genowefa Rakszewicz-Chyczyńska

  - Odkąd ślepnę, piszę ręcznie - mówi Genowefa Rakszewicz-Chyczyńska ©M. R. Derewońko

  - Tym okiem nie widzę, a drugim ledwo co, specjalne okulary zakładam do pisania - przeciera grube szkła. - To wada genetyczna po cudownym dziadku, który zmarł mając 93 lata. Do końca sprawny: sam dom zbudował, wszystko oprócz szyb do okien, sam kafle wytapiał i skrzypce zrobił, grał w kościele.
  Przeprasza, że przyjmuje "w stroju niedbałym". Od 20 lat leczy astmę ("Przygwoździło mnie przeziębienie"). Na szczęście - nie los.
  - To wszystko moje - podchodzi ostrożnie do regału. Na długiej półce pokorny rząd kolorowych teczek. Jakieś trzy tysiące kart, przepisanych przez "miłą panią Krysię Błońską" na komputerze. Grafomania?
  - Wiem, że tak ludzie mawiają, ale czy Iwaszkiewicz lub Sienkiewicz nie byli grafomanami?
  - pokasłuje. - Grafomania to mania na tle pisania. Oni stworzyli arcydzieła, a ja literaturę dla ludzi zwykłych, dla zapracowanej kobiety, żeby nie sięgała po głupie harlekiny przez obcych pisane.
  Napisała 10 powieści o wdzięcznych tytułach jak "Dom pod wiolinowym kluczem" i wiele opowiadań jak "Legenda o konwalii". Cykl trzech powieści "Dwie rzeki miłości" odnosi się do Wilii i Odry ("Tam moje życie przebiegało"). Druga trylogia to opowieści z życia muzyków ("Mąż jest wiolonczelistą, grał w orkiestrach symfonicznych i w Szczecinie, i w Białymstoku, i w Łomży, i w całym kraju"). Wzdycha, że nie wydała żadnej z książek. Cieszy się, że kopie wydruków krążą po całej Polsce wśród przyjaciół, kolegów, znajomych. "Złamaną lirę" może opublikuje wydawnictwo z Torunia, ale redaktor uprzedza, że potrzebne jest 3 tys. zł dotacji ("Uzbierałam na podróż do Grecji 2 tys. zł., ale nie zobaczę tego, co pragnęłam, bo nie widzę, może syn mi dołoży brakujący tysiąc...? - zastanawia się autorka). Nie rezygnuje. Szwagier podał jej kilka adresów wydawnictw publikujących utwory ludzi ślepnących i inwalidów.
  - Tu mam protezę lewej stopy - podciąga szlafrok. - Wpadłam pod tramwaj w Szczecinie. Miałam 20 lat i skończyły się marzenia o tańcu i balecie. Rytmiczką chciałam zostać, nie załamałam się i skończyłam liceum pedagogiczne.
  W PRL-u wydawcy odrzucali jej książki "za brak ideologicznego wydźwięku" ("Socrealizm to gdzieś miałam"). Czekała na lepsze czasy ("I też nie mam siły przebicia, bo nic skandalizującego nie piszę i nie używam brzydkich wyrazów"). Za wulgaryzmy stawiała przez dziesiątki lat pracy w szkole podstawowej i liceum dwóje ("Ta praca i profesja męża wytyczyły moją drogę twórczą"). Dobrze poznała środowisko muzyczne, dlatego pisze o trudach kształcenia się i osiągania biegłości przez "filharmonicznych grajków".
  Pokochała cztery miasta. Wilno, gdzie urodziła się w 1927 r. i mieszkała do 1946 r. ("Znam całą Wileńszczyznę, mnóstwo zaścianków i dworków, bo jeździłam z tatą, który był kołodziejem, po drzewo. Pisałam umowy po polsku, ponieważ kończył szkołę rosyjską, a on tylko podpisywał"). Pisała i w Szczecinie - do 1970, i w Białymstoku - do 1978, i w Łomży ("Kiedy powstała Łomżyńska Orkiestra Kameralna"). I kocha wiosenne konwalie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama