Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Jubilatka

  (a)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Białystok. 17 września 1905 roku prałat wileński ks. Jan Kurczewski poświęcił nowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku. Obchody jubileuszu tej świątyni, która obecnie jest katedrą arcybiskupów metropolitów białostockich, trwają cały rok. Odbędą się one także w stulecie.
  Długo trwały starania o wzniesienie drugiej świątyni w Białymstoku. W połowie XIX wieku niewielki kościół fundacji Piotra Wiesiołowskiego z 1617 okazał się zbyt mały, aby pomieścić wszystkich wiernych. Dopiero petycja do cara w 1898 roku zaowocowała pozwoleniem na powiększenie istniejącego kościoła.
  Plan rozbudowy sporządził architekt Józef Pius Dziekoński. W istocie był to projekt dostawienia olbrzymiej, neogotyckiej katedry, wzorowanej na kościele św. Floriana na warszawskiej Pradze, do "starego" kościółka. Roboty rozpoczęto w kwietniu 1900 roku, a już 11 czerwca ks. Wilhelm Szwarc uroczyście poświęcił kamień węgielny.
  W budowę włączyli się parafianie, zwożąc cegły własnymi furmankami, wykonując inne prace i wpłacając pieniądze. Po pięciu latach od momentu rozpoczęcia największej na ziemiach wschodnich inwestycji sakralnej, świątynię oddano do użytku.
  Uroczyste poświęcenie kościoła w dniu 17 września 1905 roku nie oznaczało jednak końca budowy. Pozostały bowiem niezwykle kosztowne prace wykończeniowe i wyposażenie wnętrza świątyni. Aby temu sprostać, w 1906 roku wydano cegiełkę.
  II wojna światowa nie przyniosła kościołowi większych szkód. Wśród całkowicie spalonego śródmieścia ocalała jedynie fara. Stoi do dzisiaj, przywrócona świetności. Z jej dziejami można zapoznać się w Muzeum Wojska na wystawie "Oczami czerwonych cegieł".

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama