Mirosław Robert Derewońko

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Warszawska Orkiestra Kameralna i Chór Kameralny im. Juliusza Słowackiego z Krze-mieńca na Ukrainie wystąpiły podczas VI Koncertu Pamięci "Modlitwa o pokój", który odbył się w niedzielę wieczorem w katedrze w Łomży.
  - Jesteśmy zaszczyceni, że gościmy w 500-letniej świątyni - powiedział Lech Rutkowski, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej z Białegostoku, gdzie dzień wcześniej odbył się podobny koncert w świętującej 100-lecie archikatedrze. - Będziemy pamiętać gehennę narodu polskiego, szczególnie na ziemiach wschodnich, i czcić tragiczne daty napaści Niemiec hitlerowskich 1 września 1939 r. oraz noża wbitego w plecy przez Rosję sowiecką 17 września, co spowodowało czwarty rozbiór Polski.
  Prezes KIK prosił o modlitwę, "abyśmy więcej nie musieli na Białostocczyźnie, Ziemi Łomżyńskiej i Suwalszczyźnie konać za Polskę".
  Na program muzycznej modlitwy o pokój złożyły się głównie przepiękne kompozycje Tadeusza Trojanowskiego, który z żoną Lidią zainicjował coroczne koncerty w 2000 r.
  w odpowiedzi na apel Jana Pawła II:"Uczyńcie kulturę polską przedmiotem szlachetnej dumy. Przechowujcie to dziedzictwo. Przekażcie je następnym pokoleniom". Orkiestra pod batutą Zbigniewa Graca mistrzowsko zagrała wzniosłą suitę na flet i fortepian "Witraże".
  - Inspirowały mnie obrazy w oknach obu wiekowych katedr, których jubileusze uświetnia to prawykonanie - powiedział kompozytor. - Natomiast w "Misericordiam Dei" chciałem, aby słuchacze zbliżyli się do bram nieba z chórem aniołów, wielbiących Miłosierdzie Boże.
  Intencję autora wyśmienicie zrealizował prowadzony przez Anatolija Galiszewskiego chór z Krzemieńca. Utalentowana młodzież wykonała ponadto a capella, czyli bez towarzyszenia instrumentów, pieśni Kyryła Stacenki, Javiera Busto i Tadeusza Trojanowskiego. Burzę oklasków zebrał i chór, i Nelli Galiszewska, solistka obdarzona mocnym, a ciepłym, wprost anielskim sopranem.
  - Bóg zapłać za to radosne tworzenie tutaj w Łomży, Białymstoku i Warszawie oraz tam, daleko na Wschodzie, w Krzemieńcu i za Uralem, i na Zachodzie - dziękował ks. bp Stanisław Stefanek. - Dzięki modlitwie, którą wyraża tak pięknie uprawiana przez Państwa sztuka, nie będziemy stawiać murów, a tworzyć wspólne, nie tylko europejskie, ale i światowe dobro.

  Czytaj także

   Komentarze

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo