Mirosław Robert Derewońko

    Gazeta Współczesna

    Aktualizacja:

    Gazeta Współczesna

    Warszawska Orkiestra Kameralna i Chór Kameralny im. Juliusza Słowackiego z Krze-mieńca na Ukrainie wystąpiły podczas VI Koncertu Pamięci "Modlitwa o pokój", który odbył się w niedzielę wieczorem w katedrze w Łomży.
    - Jesteśmy zaszczyceni, że gościmy w 500-letniej świątyni - powiedział Lech Rutkowski, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej z Białegostoku, gdzie dzień wcześniej odbył się podobny koncert w świętującej 100-lecie archikatedrze. - Będziemy pamiętać gehennę narodu polskiego, szczególnie na ziemiach wschodnich, i czcić tragiczne daty napaści Niemiec hitlerowskich 1 września 1939 r. oraz noża wbitego w plecy przez Rosję sowiecką 17 września, co spowodowało czwarty rozbiór Polski.
    Prezes KIK prosił o modlitwę, "abyśmy więcej nie musieli na Białostocczyźnie, Ziemi Łomżyńskiej i Suwalszczyźnie konać za Polskę".
    Na program muzycznej modlitwy o pokój złożyły się głównie przepiękne kompozycje Tadeusza Trojanowskiego, który z żoną Lidią zainicjował coroczne koncerty w 2000 r.
    w odpowiedzi na apel Jana Pawła II:"Uczyńcie kulturę polską przedmiotem szlachetnej dumy. Przechowujcie to dziedzictwo. Przekażcie je następnym pokoleniom". Orkiestra pod batutą Zbigniewa Graca mistrzowsko zagrała wzniosłą suitę na flet i fortepian "Witraże".
    - Inspirowały mnie obrazy w oknach obu wiekowych katedr, których jubileusze uświetnia to prawykonanie - powiedział kompozytor. - Natomiast w "Misericordiam Dei" chciałem, aby słuchacze zbliżyli się do bram nieba z chórem aniołów, wielbiących Miłosierdzie Boże.
    Intencję autora wyśmienicie zrealizował prowadzony przez Anatolija Galiszewskiego chór z Krzemieńca. Utalentowana młodzież wykonała ponadto a capella, czyli bez towarzyszenia instrumentów, pieśni Kyryła Stacenki, Javiera Busto i Tadeusza Trojanowskiego. Burzę oklasków zebrał i chór, i Nelli Galiszewska, solistka obdarzona mocnym, a ciepłym, wprost anielskim sopranem.
    - Bóg zapłać za to radosne tworzenie tutaj w Łomży, Białymstoku i Warszawie oraz tam, daleko na Wschodzie, w Krzemieńcu i za Uralem, i na Zachodzie - dziękował ks. bp Stanisław Stefanek. - Dzięki modlitwie, którą wyraża tak pięknie uprawiana przez Państwa sztuka, nie będziemy stawiać murów, a tworzyć wspólne, nie tylko europejskie, ale i światowe dobro.

    Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

    Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

    Najnowsze wiadomości

    Zobacz więcej

    Wywóz śmieci droższy dla tych, którzy nie segregują

    Polecamy

    Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Współczesnej za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

    Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Współczesnej za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

    Pokaż się w internecie! >> Zapisz się za darmo do lokalnej bazy firm.

    Pokaż się w internecie! >> Zapisz się za darmo do lokalnej bazy firm.

    GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

    GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

    Oferty białostockich deweloperów. Zapraszamy!

    Oferty białostockich deweloperów. Zapraszamy!