KRYMINAŁKI
  PODLASKIE

  Pedofile i gwałciciele z podlaskiego

  Rozwiń
  KRYMINAŁKI
  Zwiń

  Pedofile i gwałciciele z podlaskiego

  Niektórzy z nich są na wolności i mogą mieszkać niedaleko Ciebie. Zobacz rejestr przestępców seksualnych - pedofilów i gwałcicieli z woj. podlaskiego

  Opłacalne fotki

  Opłacalne fotki

  Irena Poczobut

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Od dwóch lat straż miejska ma uprawnienia do obsługi fotoradaru i nakładania mandatów.
  Gdyby suwalski samorząd skorzystał z tego przywileju, pieniądze wpływałyby do budżetu miasta. To, co nie opłaca się miejscowym władzom, przynosi efekty w innych miastach.
  W Suwałkach jest jeden fotoradar, który kosztował 100 tys. złotych.
  - Roczny zysk z niego wynosi od 300 do 400 tysięcy złotych - mówi Wojciech Rutkowski, zastępca komendanta suwalskiej policji. Ściągalność mandatów nie jest stuprocentowa, ale i tak się opłaca.
  Lepszy od policjanta
  Jak podkreśla Rutkowski, fotoradar jest bardziej skuteczny od policjanta. Rejestruje, bez wyjątku, wszystkich piratów drogowych. Może być wszędzie. Pracuje dłużej i wydajniej od człowieka. Jest tylko jedno "ale".
  - Cała należność z mandatów trafia do Skarbu Państwa - dodaje Rutkowski.
  Nie chcą zarobić
  Pieniądze z fotoradaru będącego własnością urzędu, wpływałyby wprost do miejskiej kasy. Samorząd mógłby je przeznaczyć na wyposażenie policji. Tak dzieje się w innych miastach. W Suwałkach uważa się taką inwestycję za nieopłacalną.
  - Straż miejska może fotografować i karać mandatami, ale tylko mieszkańców miasta. A tak się składa, że większość przejeżdżających tędy samochodów jest z zagranicy - przekonuje Marek Buczyński, rzecznik prasowy urzędu miejskiego. - Poza tym stopień windykacji mandatów jest bardzo niski. Zaledwie kilkanaście procent.
  Jak twierdzi rzecznik, straż może pobrać pieniądze od kierowcy, a nie od właściciela samochodu. Wystarczy, że ten ostatni wyprze się, że siedział za kierownicą sfotografowanego auta, a już pieniądze są nie do odzyskania.
  Wyliczenia urzędu miejskiego nie są jednak przekonujące.
  - Na tysiąc pięćset pojazdów, zarejestrowanych na zdjęciach w ciągu roku, połowa jest z Suwałk - mówi zastępca komendanta suwalskiej KMP.
  Łomża potrafi
  Z kolei przykład Urzędu Miejskiego w Łomży przekonuje, że dla chcącego wszystko jest możliwe, nawet windykacja mandatów.
  Więcej w papierowym wydaniu "Gazety".

  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo