Piotr Ossowski

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  z ostrołęka/łomża. Ponad 3 tys. kuponów poparcia dla przebiegu Via Baltiki przez Ostrołękę i Łomżę, wpłynęło do naszych redakcji. Chcemy tej drogi!
  Najprawdopodobniej do końca przyszłego roku rozstrzygnie się, którędy przebiegać będzie międzynarodowy korytarz transportowy Via Baltica - droga łącząca Finlandię i kraje nadbałtyckie z za-chodnią Europą. W Warszawie ma się ona łączyć z planowaną trasą Moskwa - Berlin.
  Największe kontrowersje budzi przebieg trasy w północno- -wschodniej Polsce - do przejścia granicznego z Litwą w Budzisku.
  Jeszcze rok temu wydawało się, że sprawa przebiegu Via Baltiki jest przesądzona. Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zdecydowanie optowała za "wariantem białostockim".
  Ostro sprzeciwiały mu się środowiska ekologiczne. Via Baltica przecięłaby Biebrzański Park Narodowy i Puszczę Knyszyńską - najbardziej wartościowe przyrodniczo obszary "Zielonych Płuc Polski".
  Ostatecznie ustalono, że przed ostateczną decyzją opracowana zostanie niezależna "strategiczna ocena oddziaływania na środowisko I transeuropejskiego korytarza transportowego Via Baltica w granicach Polski".
  Rząd ogłosił przetarg na jej przygotowanie. Prace trwają.
  - Według zapewnień przedstawicieli Ministerstwa Ochrony Środowiska, ta ocena będzie jedynym czynnikiem decydującym o przebiegu Via Baltiki - mówi Agnieszka Mieczkowska, z-ca prezydenta Ostrołęki. - Dla nas to bardzo dobra wiadomość. Szanse "białostockiego wariantu" maleją niemal do zera. Pozostaje nam czekać na ocenę.
  Niezależnie od tego samorządy i środowiska biznesowe Ostrołęki i Łomży lobbują na rzecz przebiegu Via Baltiki.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo