Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Słodki storczyk

  Słodki storczyk

  (ola)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Ekolodzy i naukowcy biją na alarm.
  Istnienie miodokwiatu krzyżowego, który rośnie wyłącznie w Dolinie Rospudy, jest poważnie zagrożone. Powód - planowana budowa obwodnicy Augusto-wa. Stąd projekt utworzenia rezerwatu ochrony ścisłej, nad którym już pracują urzędnicy oraz naukowcy z Białowieskiej Stacji Geobotanicznej Uniwersytetu Warszawskiego i Białowieskiego Parku Narodowego.
  Chroniona roślina w Dolinie Rospudy rośnie aż w 75 skupiskach.
  Spaliny wszystko wytrują
  - Ogółem naliczyliśmy 420 storczyków - wyjaśniają. - Jednak część z nich rośnie w pobliżu terenów, przez które przebiegać ma droga, więc obawiamy się, że w takich warunkach mają niewielkie szanse na przetrwanie.
  Dlatego we współpracy z podlaskim konserwatorem przyrody opracowują plany utworzenia rezerwatu ochrony ścisłej, który zająłby teren 3-4 hektarów. Ze wstępnych informacji wynika jednak, że znajduje się na nim około 400 prywatnych działek. Konserwator wystąpił więc do władz gmin Nowinka i Augustów o szczegółowe informacje na temat tych gruntów. Przeprowadzone zostaną też rozmowy z każdym właścicielem działki.
  Klamka już zapadła
  Andrzej Jarosz, rzecznik wojewody podlaskiego, pytany czy plany utworzenia rezerwatu nie będą kolidowały z budową obwodnicy Augustowa, stanowczo twierdzi, że nie.
  - Pan wojewoda wydał decyzję zezwalającą na rozpoczęcie prac, więc, jak to mówią, klamka zapadła - tłumaczy, że działania konserwatora przyrody absolutnie w niczym nie przeszkodzą.
  Więcej w papierowym wydaniu "Gazety".

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama