Słodki storczyk

  Słodki storczyk

  (ola)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Ekolodzy i naukowcy biją na alarm.
  Istnienie miodokwiatu krzyżowego, który rośnie wyłącznie w Dolinie Rospudy, jest poważnie zagrożone. Powód - planowana budowa obwodnicy Augusto-wa. Stąd projekt utworzenia rezerwatu ochrony ścisłej, nad którym już pracują urzędnicy oraz naukowcy z Białowieskiej Stacji Geobotanicznej Uniwersytetu Warszawskiego i Białowieskiego Parku Narodowego.
  Chroniona roślina w Dolinie Rospudy rośnie aż w 75 skupiskach.
  Spaliny wszystko wytrują
  - Ogółem naliczyliśmy 420 storczyków - wyjaśniają. - Jednak część z nich rośnie w pobliżu terenów, przez które przebiegać ma droga, więc obawiamy się, że w takich warunkach mają niewielkie szanse na przetrwanie.
  Dlatego we współpracy z podlaskim konserwatorem przyrody opracowują plany utworzenia rezerwatu ochrony ścisłej, który zająłby teren 3-4 hektarów. Ze wstępnych informacji wynika jednak, że znajduje się na nim około 400 prywatnych działek. Konserwator wystąpił więc do władz gmin Nowinka i Augustów o szczegółowe informacje na temat tych gruntów. Przeprowadzone zostaną też rozmowy z każdym właścicielem działki.
  Klamka już zapadła
  Andrzej Jarosz, rzecznik wojewody podlaskiego, pytany czy plany utworzenia rezerwatu nie będą kolidowały z budową obwodnicy Augustowa, stanowczo twierdzi, że nie.
  - Pan wojewoda wydał decyzję zezwalającą na rozpoczęcie prac, więc, jak to mówią, klamka zapadła - tłumaczy, że działania konserwatora przyrody absolutnie w niczym nie przeszkodzą.
  Więcej w papierowym wydaniu "Gazety".

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo