Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Bogdan Bazydło

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  20 groszy zaliczki od każdego litra skupionego mleka zaczęła pobierać spółdzielnia mleczarska "Mlekpol" w Grajewie. Zaliczka dotyczy tych rolników, którym grozi przekroczenie tzw. kwoty mlecznej, czyli limitu produkcyjnego przyznanego przez Unię Europejską. Zarząd mleczarni "dmucha na zimne" bo sytuację uratować może jeszcze rezerwa krajowa.
  - Aby każdy z dostawców mleka wiedział, czym może grozić przekroczenie limitu produkcyjnego, organizujemy specjalne spotkania informacyjne - komentuje sytuację prezes spółdzielni, Edmund Borawski. - Chcemy razem znaleźć wyjście z sytuacji. Dlatego też m.in aby się zabezpieczyć przed wysokimi karami, prosimy rolników o wypełnianie wniosków o zwiększenie przyznanych im kwot mlecznych.
  Zarząd "Mlekpolu" ma nadzieję, że gdy wnioski ich spółdzielców znajdą się na biurku Ministra Rolnictwa wcześniej, niż innych producentów, będą oni mieli większe szanse, na zwiększenie limitu. Gdyby tak się nie stało, a spółdzielnia przekroczyłaby kwotę mleczną, każdy litr mleka ponad normę oznaczałby karę w wysokości 1,20 zł.
  Grajewska mleczarnia w roku produkcyjnym liczonym od 1 kwietnia br. do 31 marca 2006 r. może skupić 800 mln litrów mleka. Tymczasem już teraz rolnicy dostarczyli prawie pół miliona litrów.
  - Zima nie przyniesie nam spowolnienia skupu, gdyż już od dawna nowoczesne metody produkcyjne i pasza wyeliminowały sezonowość w produkcji tego surowca - ocenia prezes Borawski. - Z ekonomicznego punktu widzenia to dobrze, bo możemy cały czas pracować, ale jeśli chodzi o kwoty mleczne to staje się to problemem.
  Do spółdzielni mleko dostarcza obecnie ok. 13 tysięcy rolników. Za litr mleka klasy extra otrzumują oni ok. 1,20 zł, natomiast mleko pozaklasowe skupowane jest w cenie 60 gr za litr.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama