Plac zabaw

  (jan)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Na placu Ratuszowym im. Jana Pawła II nie stanie pomnik polskiego papieża. Nie pojawi się tam też popiersie króla Aleksandra Jagiellończyka i jego żony Heleny Moskiewskiej. Plac Ratuszowy pozostanie bez pomników - tak zdecydowała wczoraj bielska rada miasta.
  Plac Ratuszowy służy mieszkańcom miasta. Itak zostanie - zadecydowali wczoraj radni. Zgodnie z ich decyzją na placu nie będą powstawały żadne pomnik

  Plac Ratuszowy służy mieszkańcom miasta. Itak zostanie - zadecydowali wczoraj radni. Zgodnie z ich decyzją na placu nie będą powstawały żadne pomniki. ©K. Jankowski

  Po długiej dyskusji większość radnych zdecydowała się poprzeć wniosek radnego Doroteusza Fionika.
  - Aby nie wywoływać konfliktów wnioskuję o to, by plac wokół ratusza pozostał neutralny - mówił radny.
  Jednak decyzja rady nie jest nieodwołalna.
  - Rada ma prawo to stanowisko kiedyś zmienić - wyjaśniali prawnicy magistratu.
  Wola katolików
  Dyskusja rozgorzała, gdy pod obrady wszedł wniosek jednej z komisji o wybudowaniu na bielskim placu Ratuszowym pomnika Aleksandra Jagiellończyka i jego żony Heleny. W 1495 roku wielki książę litewski Aleksander nadał miastu prawa magdeburskie.
  - Aleksander odegrał wielką rolę w rozwoju Bielska.
  Wspomagała go żona, która przez pewien czas mieszkała w Bielsku - argumentował autor pomysłu, radny Fionik. - Te postacie są bezsprzecznie godne upamiętnienia. To inicjatywa bez analogii, bo nieczęsto stawia się pomniki parze królewskiej. W tym wypadku mamy jednak do czynienia w królem katolikiem i prawosławną królową. To sytuacja charakterystyczna dla naszego miasta, którego społeczność tworzą wyznawcy obu religii.
  Argumentacja ta nie przekonała jednak radnych "Jedności".
  - Nie chcę odbierać tego wniosku jako złośliwości, ale chyba nie muszę nikogo przekonywać, że gdy wnioskowaliśmy o nadanie temu placu imienia Jana Pawła II, naszą intencją było też postawienie tam pomnika wielkiego Polaka - mówił radny Witold Sysuła. - Taka jest wola katolików, mieszkańców Bielska. Powstał już, lub w najbliższym czasie ma powstać, komitet budowy tego pomnika.
  Ulepszanie szkodzi
  Wnioskodawcy wycofali więc projekt budowy pomnika Jagiellończyków. Złożyli za to wniosek, by na placu Ratuszowym nie powstawały żadne monumenty.
  - Nieszczęsny plac nareszcie uzyskał wygląd i znaczenie takie, jakie mieć powinien - mówił radny Mikołaj Chrol. - Ludzie mogą się tam spotkać, pobawić na imprezach masowych. Jeśli jednak stanie tam jakiś pomnik, to z szacunku dla uwiecznionych na nim uniemożliwi to zabawę. Wszelkie ulepszanie placu może go tylko pogorszyć.
  Radni nie przychylili się też do pomysłu, aby zamiast pomników, wybudować fontannę. Nie powinniśmy się więc spodziewać zmian wokół ratusza.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo