Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Batalia o akwaria

  Batalia o akwaria

  (gram)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Przepadł projekt Wigierskiego Parku Narodowego dotyczący budowy kompleksu akwariów w Starym Folwarku.
  Zarząd województwa podlaskiego nie przyznał ani grosza z 6 mln złotych, o które się ubiegano.
  - Zadecydowały więc względy typowo pozamerytoryczne, bo formalnie nasz projekt był bez zarzutu - nazywa rzecz po imieniu Maciej Kamiński, wicedyrektor WPN.
  O pieniądze ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, przewidzianego na rozwój turystyki i kultury, ubiegało się kilkanaście instytucji. Przedstawione przez nie projekty wziął najpierw pod lupę panel ekspertów.
  Jak twierdzi wicedyrektor Kamiński, park w tej klasyfikacji znalazł się w ścisłej czołówce.
  - Niestety, wszystko przewrócono do góry nogami. Wygląda na to, że nie bez znaczenia były zbliżające się wybory - mówi. - Kierowano się widocznie sympatiami lokalnymi i tak przyznawano dotacje.
  Najlepszym przykładem takiego rozdawnictwa jest Opera Podlaska, o budowie której zaczęło się mówić od niedawna. Projekt był w "powijakach".
  - Co z tego, skoro specjalnie pod operę rozpisano następny konkurs. Park weźmie w nim udział, bo jesteśmy przekonani o prestiżu naszego projektu - nie ma wątpliwości Kamiński.
  A projekt WPN zakłada rekonstrukcję i nadanie dawnej świetności stacji hydrobiologicznej prof. Alfreda Lityńskiego, którą utworzył przed wojną w Starym Folwarku. Na tej bazie, jak zakładają projekty, ma powstać cały kompleks akwariów słodkowodnych. Zaplanowano model zbiornika żyznego i nieżyznego. Zwiedzający będą więc mogli zobaczyć zza szyb wszystkie gatunki ryb z jez. Wigry i podglądać życie większych bezkręgowców.
  - Planujemy także urządzenie "przezroczystych" stanowisk bobra oraz wydry. Natomiast całą budowlę zwieńczy wieża widokowa, z której można będzie podziwiać panoramę Wigierskiego Parku Narodowego - mówi Kamiński.
  Cała inwestycja, której projekt i wizualizację przygotowano kilka lat temu, ma kosztować 27 mln złotych. Niestety, zabiegi o pieniądze na realizację jej pierwszej fazy chyba legły w gruzach.
  - Nie poddamy się tak łatwo, będziemy nadal walczyć o pieniądze - zapowiada Maciej Kamiński.
  Więcej w papierowym wydaniu "Gazety".

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama