Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Na zsyłkę do Wiśniowa

  Na zsyłkę do Wiśniowa

  NIKI

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  EŁK. Jest szansa, że ełczanie oczekujący od wielu lat na mieszkania komunalne, wkrótce będą mieli swoje lokum. Jednocześnie miasto chce wysiedlić z Ełku rodziny z tzw. marginesu społecznego mające wyroki eksmisji.
  Urzędnicy przygotowali projekt rozbudowy osiedla socjalnego przy ul. Sikorskiego w Ełku oraz adaptacji popegeerowskiej kamienicy w Wiś-niowie Ełckim. Mieszkania otrzyma łącznie 250 rodzin. Gdy opuszczą swoje dotychczasowe lokale, będą mogli wprowadzić się do nich oczekujący na mieszkania komunalne.
  Do mieszkań socjalnych mają trafić wszyscy ci, którzy zalegają z czynszem i tzw. uciążliwi sąsiedzi terroryzujący współmieszkańców. W tej chwili aż 137 osób z wyrokami eksmisji czeka na wysiedlenie.
  - Jeśli projekt zyska akceptację radnych, staniemy się chyba pierwszym samorządem w Polsce, który rozwiązał problem mieszkaniowy - mówi Andrzej Semeńczuk, naczelnik wydziału mienia komunalnego Urzędu Miasta w Ełku.
  Osiedle za miliony
  O tym, jak ogromny jest w Ełku głód mieszkaniowy świadczy liczba osób zapisanych na listę oczekujących na przydział komunal-nego lokum. Niektórzy czekają kilka lat. W ubiegłym roku prezydent miasta podjął decyzję o czasowym zamknięciu listy. Miasto nic nie budowało, więc kolejka nie ruszała się z miejsca.
  - Nie było sensu wpisywania na nią nowych osób - tłumaczy Tomasz Czepułkowski, sekretarz Urzędu Miasta.
  Decyzja prezydenta wzbudziła protesty najuboższych rodzin, dla których "komunalne lokum" to jedyna szansa na mieszkanie.
  - Lista ma być zablokowana do momentu, gdy samorząd znajdzie rozwiązanie, jak pozyskać mieszkania dla oczekujących - dodaje T. Czepułkowski.
  Rozwiązanie już się pojawiło. Powstaje projekt rozbudowy osiedla socjalnego przy ul. Sikorskiego. W ubiegłym roku zaadaptowano tam dwa budynki na potrzeby mieszkaniowe osób z wyrokami eksmisji. Samorząd chce dobudować kolejnych sześć budynków.
  - Zrobiło się tam bardzo przyjemne osiedle. Ku naszemu zaskoczeniu osoby, które demolowały kamienice, tam dbają o porządek - dziwi się A. Semeńczuk.
  Budowa sześciu dwukondygnacyjnych bloków pochłonęłaby kilka mln zł. Na osiedlu miałoby powstać 250 mieszkań.
  Eksmitowani do mieszkań socjalnych płacą połowę mniej za czynsz niż w komunalnych - 1,10 zł za mkw.
  Sąsiad-terrorysta
  - Jednak bieda biedzie nierówna - mówi A. Semeńczuk. - Wśród tych, którzy mają wyroki eksmisji są i tacy, którzy nie tylko nie płacą za mieszkanie, ale też zatruwają życie sąsiadom i demolują kamienice.
  Do naczelnika niemal codziennie trafiają lokatorzy błagający o wyeksmitowanie uciążliwego sąsiada, bo boją się o zdrowie i życie swojej rodziny.
  - Mamy kilka drastycznych przypadków - mówi A. Semeńczuk.
  Właśnie tacy lokatorzy mają trafić do Wiśniowa Ełckiego. Miasto zamierza odkupić od Agencji Nieruchomości Rolnych popegeerowski niszczejący budynek.
  Adaptacja i remont bloku będzie kosztowała ok. 200 tys. zł. Samorząd przygotuje dach nad głową dla dziesięciu rodzin.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama