Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Dzieci nazwały drzewa

  Dzieci nazwały drzewa

  NIKI

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  EŁK. Dęby Władysława Szafera i Michała Kajki - takie imiona będą nosiły dwa nowe pomniki przyrody, które objęte zostały ochroną dzięki wspólnej inicjatywie naszej gazety oraz uczniów ekologicznej SP 4. Wczoraj podczas sesji Rady Miasta odbyło się uroczyste nadanie nazw pomnikom.
  - Jesteśmy szczęśliwi, że udało nam się ocalić dwa cenne drzewa. Dzięki temu, że stały się pomnikami przyrody nikt nie będzie mógł ich ściąć - mówi Weronika Chołopiak, uczennica SP nr 4, która wczoraj wraz ze swoimi kolegami ze szkoły i opiekunką koła ekologicznego Małgorzatą Russek przyszła na sesję Rady Miasta.
  - Nasi podopieczni są dumni, że mogli przyczynić się do tak ważnej sprawy jak ochrona drzew. To bardzo istotne wydarzenie w ich życiu i życiu szkoły - mówi M. Russek.
  Dzieci zaproponowały wczoraj radnym, aby nadać dwóm dębom imiona.
  - Nasze propozycje to Władysław Szafer - patron naszej szkoły, a drugie Michał Kajka - mazurski poeta - mówi M. Russek.
  Uchwała dzięki uczniom
  Inicjatywa objęcia ochroną dwóch starych i cennych drzew za Ełckim Centrum Kultury zrodziła się jesienią ubiegłego roku. Barbara Tyszkiewicz z ełckiego biura Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody alarmowała, że w Ełku ubywa pomników przyrody, a na listę obiektów chronionych od dawna nie wpisano nowych. W obliczu zmiany przepisów, które pozwalały administratorom dróg na wycinanie drzew bez konsultacji z przyrodnikami, konieczna stała się ochrona najcenniejszych egzemplarzy.
  Zaraziliśmy pomysłem Wandę Wojnowską, dyrektorkę SP 4. Młodzież z ekologicznej "czwórki" zebrała ponad tysiąc podpisów pod wnioskiem o wciągnięcie dębów na listę pomników przyrody. Dzieci wraz z nauczycielami zmierzyły drzewa i sporządziły dokładny ich opis.
  - Nasi uczniowie bardzo zaangażowali się w tę akcję. Dla nich to jest prawdziwa szkoła ekologii - mówiła W. Wojnowska. - Po raz pierwszy są sprawcami inicjatywy uchwałodawczej.
  Przygotowane przez szkołę arkusze ewidencyjne pomników przyrody trafiły do rąk radnych. 28 czerwca podjęli uchwałę o wciągnięciu drzew na listę obiektów chronionych.
  Szukająkolejnych pomników
  Inicjatywa uczniów zmobilizowała urzędników do inwentaryzacji ełckiego drzewostanu. Oprócz dwóch wskazanych przez szkołę dębów zlokalizowano jeszcze cztery cenne obiekty przyrodnicze. Są wśród nich dęby, buk oraz klon jawor. Wszystkie znalazły się na liście pomników przyrody.
  - Myślę, że fakt ustanowienia pomników przyrody uczcimy w naszej szkole uroczystym apelem - mówi M. Russek.
  Uczniowie przyznają, że ta akcja zdopinguje ich do jeszcze aktywniejszych działań na rzecz przyrody.
  - Angażujemy się w każdą inicjatywę ekologiczną w mieście. Sprzątamy świat, w szkole zbieramy makulaturę, grabimy liście, uczestniczymy w konkursach ekologicznych - wyrecytowały zgodnie dzieci z SP nr 4, które wczoraj uczestniczyły w sesji.
  - I będziemy szukać kolejnych pomników przyrody - dodali uczniowie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama