Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Kultura dla wybranych

  Kultura dla wybranych

  (ira)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  W tajemnicy przed mieszkańcami Suwałk Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki obchodził w sobotę swój jubileusz.
  Formułę spotkania - wyłącznie dla władz i działaczy kultury - wymyśliła dyrektor Maria Lauryn. To nie pierwszy w ostatnich miesiącach przypadek osobistego podejścia dyrektorki do instytucji publicznej.
  Obserwatorzy coraz częściej zastanawiają się, czy dyrektorka ROKiS nie traktuje instytucji jak prywatnego folwarku. Najpierw, dziwnym zbiegiem okoliczności, trafił pod jej skrzydła bezrobotny brat. O czym napisała "Gazeta Współczesna".
  - Chciałam mu pomóc - mówiła nam wówczas.
  Marek Buczyński, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego, twierdził, że prezydent sprawy nie zna, ale jej się przyjrzy.
  Po tej publikacji ROKiS przestał informować naszych czytelników o organizowanych przez siebie imprezach.
  Ściana milczenia
  Szczególnie ostatnie, jubileuszowe obchody zachowano w ścisłej tajemnicy, niemal przed całym miastem. Zresztą mieszkańcy Suwałk i tak nie byli na nie zaproszeni. A szkoda, bo zabawa była przednia. Kosztowała 15 tys. złotych.
  - Nie wiem czy wolno mi o tej imprezie mówić. Muszę zapytać w sekretariacie i jeśli tylko będę mógł, wyślę program faksem - usłyszeliśmy od jednego z organizatorów.
  Trudno zrozumieć, dlaczego pracownicy ROKiS działają na szkodę suwalczan i własnej instytucji. Faktem jest jednak, że faksu nie otrzymaliśmy do dzisiaj.
  Biedny - bogaty ROKiS
  O tym, jak beznadziejny sprzęt nagłaśniający ma ROKiS krążą już legendy. Mimo że ta placówka kulturalna ma największe dotacje w mieście, nie było jej stać na nową aparaturę.
  Nawet radni suwalscy zaczęli upominać się o dodatkowe dla niej pieniądze. I udało się. W sobotę prezydent wręczył instytucji czek - 10 tys. złotych.
  Tymczasem na jednodniową imprezę dla wybrańców pani dyrektor wydała 15 tys. złotych. Rozesłała 600 zaproszeń.
  Dla porównania, w ubiegłym roku na podobny jubileusz Muzeum im. Marii Konopnickiej przeznaczyło 1,5 tys. złotych. A na wieczór poetycki mógł przyjść każdy mieszkaniec Suwałk. ROKiS bawił się ze sobą i zaprzyjaźnionymi działaczami kultury.
  Brak kompetencji
  - To suwerenna decyzja każdego dyrektora, w jaki sposób obchodzi jubileusz. A czy to nie jest rozrzutność, musiałabym przyjrzeć się bliżej wydatkom ROKiS - mówi Alicja Andrulewicz, naczelnik wydziału kultury Urzędu Miejskiego. - Nie ma jednak wątpliwości, że ROKiS nie jest instytucją prywatną, tylko miejską i ma obowiązek informowania o tym, co robi, również media.
  Maria Lauryn, dyrektor ROKiS, stanowczo zaprzecza, że obraziła się na gazetę.
  - Odpowiedzialność za brak rzetelnej informacji ponoszą pracownicy - wyjaśnia przyznając, że brakiem kompetencji wykazały się osoby odpowiedzialne za rozmowy z prasą i za wzmianki na stronie internetowej.
  Mylili się także portierzy informujący suwalczan, że impreza jest zamknięta.
  - To było spotkanie artystów z artystami, ale każdy przecież mógł tutaj wejść - przekonuje i zapewnia, że wyciągnie z tego konsekwencje. - Dla mieszkańców z okazji XXX-lecia ROKiS było szereg wystaw i koncertów w ciągu roku. Co do finansów, ROKiS jest jednostką samodzielną, a nie budżetową. Jako dyrektor jednoosobowo odpowiadam za realizację finansów i nie muszę ich konsultować z Urzędem Miejskim. Z zarezerwowanej na imprezę kwoty 20 tys. zł, wydałam 15 tys. W tym także na pamiątki, które posłużą dłużej. Zarabialiśmy te pieniądze przez cały rok, wypożyczając sale, sprzęt, pisząc projekty.
  Oczywiście, sale i sprzęt nie są własnością prywatną ROKiS, ale tak jak i sama instytucja stanowią mienie publiczne. Impreza miała swój dalszy ciąg, ale w nim uczestniczyli już rzeczywiście tylko wybrańcy.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama