Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Gdy ziemia zadrży

  Gdy ziemia zadrży

  (tam)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Od ubiegłorocznego trzęsienia ziemi minął rok i ponownie zatrzęsło Suwałkami.
  Tym razem nie obyło się bez poważnych strat i ofiar w ludziach. Uszkodzone zostały budynki, zniszczeniu uległa infrastruktura techniczna, w tym zbiorniki zawierające niebezpieczne substancje chemiczne. Jedna osoba zginęła, a kilkanaście zostało rannych.
  Na szczęście były to tylko ćwiczenia, kończące Międzynarodowe Seminarium Ratownicze Suwałki 2005. Organizatorem była KWPSP w Białymstoku, teren udostępniło Centrum Dystrybucji "Mazowsze", a obserwowało manewry ponad 100 osób.
  - Kurde, ale się dzieje - mówili 14-letni Mariusz Truchan i o rok starszy Łukasz Szeszko. -Nie myśleliśmy, że strażacy robią aż takie rzeczy.
  Scenariusz zakładał, że w wyniku silnych wstrząsów sejsmicznych zawaleniu uległo kilka budynków, pod gruzami których znaleźli się ludzie.Popękały rurociągi i zbiorniki zawierające niebez-pieczne substancje. Wybuchło kilka pożarów. W akcji ratowniczej udział wzięło aż 127 osób, w tym Specjalistyczna Grupa Poszuki-wawczo-Ratownicza z KGPSP w Warszawie, 31 pojazdów, w tym dwa śmigłowce, psy szkolone do poszukiwania uwięzionych w ruinach ludzi.
  -Nasze pierwsze zadanie to segregacja rannych i udzielenie im niezbędnej pomocy. Najbardziej poszkodowani przewożeni są do szpitala.Lżej ranni opatrywani na miejscu - opowiada doktor Leszek Pazio, koordynator medyczny ćwiczeń.
  Pełne ręce roboty mieli też dwaj kapelani.
  - Jednym udzielamy błogosławieństwa, innym niesiemy słowa otuchy - swoją rolę prezentuje ks. Władysław Kleczkowski, proboszcz parafii św.Brata Alberta.
  Z przebiegu ćwiczeń i współdziałania służb zadowolony był bryg. Józef Laskowski, z KWPSP w Białymstoku.
  Suwalczanie wierzą, że trzęsienia kojarzyć im się będą tylko z wczorajszymi ćwiczeniami.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama