Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Witamy pierwszy rok

  Witamy pierwszy rok

  (WS)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  - Tak jak nigdy nie wchodzi się do tej samej rzeki, tak piątkową uroczystość można uznać za niepowtarzalną - mówił Stanisław Zagórski, prezes stowarzyszenia "Stopka", o inauguracji pierwszego w dziejach Bielska roku akademickiego Wyższej Szkoły Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej.
  Od soboty prawie stu studentów rozpoczęło w niej naukę. Ostatecznie będą kształcić się na dwóch kierunkach: ekonomii - 77 słuchaczy i filologii angielskiej - 20. Nowa uczelnia będzie kształciła w trybie wieczorowym na poziomie licencjackim.
  - To historyczne wydarzenie w dziejach Bielska. Niewiele jest takich powiatów, w których byłoby tyle co tutaj szkół średnich. Więc warto byłoby to zwieńczyć szkołą wyższą - mówił Sławomir Snarski, starosta bielski.
  Trudne początki
  - Zakładaliśmy, że szkoła ta będzie uczelnią pogranicza, która ma łączyć ludzi z wielu państw i o różnych kulturach, że będzie otwarta także dla studentów z zagranicy - kontynuował Zagórski.
  - Nie do końca nam się to udało. Wprawdzie podpisaliśmy umowy z uniwersytetami ukraińskimi w Łucku i Drohobyczu, a chęć współpracy wyraziły uczelnie z Brześcia na Białorusi oraz szkoły w Anglii, to jednak nasi potencjalni studenci nie dostrzegli wszystkich możliwości. Mamy chętnych do nauki angielskiego, a do nauki niemieckiego i rosyjskiego ich brakuje.
  Rektorem nowej uczelni będzie prof. Michał Gnatowski.
  - Z różnych powodów, przede wszystkim krótkiego czasu, nie udało nam się skompletować pełnego składu studentów. Nie mamy też studentów z zagranicy. Te blisko sto osób pochodzi przede wszystkim z powiatu bielskiego. W związku z tym nie będziemy prowadzić studiów stacjonarnych w trybie dziennym. Będziemy jednak kształcić według nowoczesnych programów odpowiadających obowiązującym standardom nauczania - zapewnił Gnatowski.
  Stacjonarne - może za rok
  - Udało nam się zapewnić współpracę 10 profesorów, w tym sześciu tytularnych i 12 doktorów. W pierwszym roku pracę etatową rozpocznie tylko część z nich. Pozostali zostaną zatrudnieni w latach następnych. Kiedy uda nam się uruchomić kierunki na filologii rosyjskiej i niemieckiej, wtedy być może ruszą też studia stacjonarne - dodał Gnatowski. Zaznaczył, że w dalszym ciągu społeczeństwo nie docenia znaczenia filologii rosyjskiej.
  - Zdaję sobie sprawę, że dziś studia wyższe nie dają gwarancji zatrudnienia, ale będziemy wpajać naszym słuchaczom chęć dokształcania się i rozwijania własnych zainteresowań - mówił. - Chciałbym zapewnić, że stworzymy możliwości rozwoju dla każdego, kto będzie chciał się wybić i aktywnie uczestniczyć w życiu społeczeństwa.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama