Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Mirosław R. Derewońko

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Pięćset dziewcząt i chłopców z łomżyńskich gimnazjów i szkół średnich spotkało się w piątek na Starym Rynku, żeby poprzeć profilaktykę raka piersi. W sobotę 150 osób przyszło na koncert w Domu Katolickim, żeby jednoczyć się z nieuleczalnie chorymi. W Łomży po raz pierwszy tak efektownie propagowano solidarność w cierpieniu.
  - To wspaniale, że jesteście z nami - dziękowała młodzieży i nauczycielom Agata Gołaszewska, prezes Stowarzyszenia Europa Donna, które zaprosiło na miting także prezydenta i wiceprezydentów. - Jesteście pokoleniem, które nie boi się mówić głośno o wczesnym wykrywaniu raka piersi i bezpłatnych badań mammograficznych.
  Młodzież, chwyciwszy się za ręce, utworzyła ogromny łańcuch. Taniec z różowymi szarfami przedstawiły uczennice Joanny Wójcik i Ewy Sowy z gimnazjum nr 8.
  Dwadzieścia ubranych na różowo osób (kolor symbolicznej wstążeczki, którą przypinają popierający idee Europy Donny) dostało paczki pełne pączków. Wśród nauczycielek i pracownic firm rozlosowano 30 kart na badanie mammograficzne, za które w szpitalu musiałyby zapłacić 60 zł.
  Koncert "Hospicjum to też życie" odbył się podczas Światowego Dnia Hospicjum. Program ułożyła, wyreżyserowała i elegancko poprowadziła Anna Zawirska. Na scenie zaroiło się od utalentowanej młodzieży, wykonującej głównie nostalgiczne utwory muzyki poważnej. Uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. przygotowali profesorowie: Jan Zugaj (Dziecięca Orkiestra Smyczkowa), Henryk Marszałek (trio klarnetowe), Piotr Suchodoła (gitarzyści), Wiesław Wasik (kwartet saksofonowy) i Ewa Barczyk (grupa wiolonczelowa). Z recitalami wokalnymi wystąpiły Beata Antoniuk i Lilianna Horoszko. Zdzisław Rej licytował prace, ofiarowane przez liceum plastyczne i Galerię Sztuki Współczesnej. Zebrał na hospicjum 483 zł. Do skarbony widzowie wrzucili 140 zł.

  Teresa Steckiewicz, prezes Łomżyńskiego Towarzystwa Przyjaciół Hospicjum pod wezwaniem św. Ducha w Łomży:
  Hospicjum stworzyłam nie dlatego, że moja matka, ojciec i brat zmarli na raka. Stworzyłam je, ponieważ widziałam na izbie przyjęć szpitala wojewódzkiego, jak lekarze odmawiają przyjęcia ludzi, którym trzeba pomóc. Zostałam ponownie kierowniczką istniejącej od 1993 r. placówki, bo pięć lat temu zaczęła upadać i pojawiły się głosy, żeby ją rozwiązać! Placówkę, która niesie pociechę, ukojenie w bólu i pomoc pokonanym przez bezlitosną chorobę i ich rodzinom. Dzięki grupie wiernych przyjaciół i oddanych darczyńców możemy przyjąć teraz nie sześciu jak na początku, a 15 chorych, nie w dwóch, a w ośmiu salach. Objęliśmy opieką chorych na Alzheimera i Parkinsona oraz ze stwardnieniem rozsianym i po udarach mózgu. Pomagamy też chorym w ich domach i wypożyczamy m.in. łóżka przeciwodleżynowe.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama