Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Hajnówka wybrała Leppera

  Hajnówka wybrała Leppera

  (Jot)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Mieszkańcy powiatu hajnow-skiego wraz z miastem Hajnówka jako prezydenta Polski widzieliby Andrzeja Leppera. Przy frekwencji 39 proc. kandydat Samoobrony prawie dwukrotnie zdystansował lidera PO. Lepper otrzymał poparcie ponad 48 proc. wyborców, przed Donaldem Tuskiem, na którego głosowało niewiele ponad 22 proc. i Markiem Borowskim, który zebrał 19 proc. głosów. Lecha Kaczyńskiego jako prezydenta uznało około 11 proc. mieszkańców ziemi hajnowskiej.

  - Po wyborach parlamentarnych, w których Samoobrona uzyskała w naszym powiecie bardzo wysoki wynik, nie powinniśmy się temu dziwić - powiedział Jerzy Sirak, wicestarosta hajnowski. - W powiecie naszym zwyciężała zwykle lewica. Brak kandydatury Włodzimierza Cimoszewicza skutkował tym, że wyborcy szukali swojego kandydata. Widocznie Marek Borowski w odbiorze ludzi nie został uznany za tego, który w pełni spełnia ich oczekiwania.
  Andrzej Lepper jest człowiekiem, który w swoim programie i kampanii wyborczej odwoływał się przede wszystkim do ludzi biednych. Nie bez znaczenia był również fakt, że Lepper przyjeżdżał kilkakrotnie na Podlasie spotykając się z mieszkańcami. Widocznie przeświadczenie, że są dla niego ważnymi wyborcami, też ma tu swoje odzwierciedlenie.
  Największe poparcie kandydat Samoobrony zdobył w gminie Czyże, gdzie oddano na niego 81 proc. głosów.
  - Przed wyborami mówiło się o tym, że Samoobrona ma duże poparcie w naszej gminie - powiedział Jerzy Wasiluk, wójt gminy Czyże. - Ale zaskoczeniem jest fakt, że jest ono aż takie. Sądzę, że mieszkańcy są rozczarowani dotychczasową władzą i szukają człowieka nowego, który nie uczestniczył dotychczas w rządzeniu. Podoba im się agresywna krytyka, otwarty atak oraz głoszone chwytliwe hasła.
  Jedyną gminą powiatu, gdzie głosowano inaczej była Białowieża. Wygrał tam Donald Tusk, zdobywając ponad 37 proc. głosów.
  - Nasze społeczeństwo to w głównej mierze ludzie przyjezdni - powiedział Jerzy B., mieszkaniec Białowieży. - Jesteśmy wsią, w której mieszka tak wielu naukowców, bo są tu trzy placówki badawcze. Prawdopodobnie dlatego wynik głosowania nie pokrywa się z danymi z powiatu. Andrzej Lepper uplasował się na drugim miejscu i właśnie ten wynik, wydaje mi się, jest wyrażeniem zdania rodowitych białowieżan.
  W Hajnówce miejscem, gdzie Andrzej Lepper zajął drugą pozycję był Areszt Śledczy. Najwięcej głosów zdobył tam Donald Tusk.
  - Więźniowie obawiają się dojścia do władzy Lecha Kaczyńskiego - stwierdził major Jan Sajewicz, zastępca dyrektora Aresztu Śledczego w Hajnówce. - Osadzeni pamiętają jego czasy jako ministra sprawiedliwości. Woleli wybrać kandydata, w ich ocenie, mniej surowego.
  - Sądzę, ze społeczność Hajnówki to jednolity elektorat - powiedział Bazyl Stepaniuk, zastępca burmistrza Hajnówki. - W większości zazwyczaj skłaniali się do głosowania na kandydatów lewicowych. W czasie tych wyborów nie mieli swojego przedstawiciela. Rozłam w lewicy nie wzbudził w nich zaufania i nie uznali Marka Borowskiego za swojego kandydata. Wybór miejscowej społeczności to odzwierciedlenie zdania rodziców i często rodzin mieszkających na wsiach. Andrzej Lepper postrzegany jest jako najbardziej bliski problemom wsi, zna jej bolączki, mówi prostym językiem i obiecuje biednym regionom lepsze czasy.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama