Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Różne stopnie zbrązowienia

  Różne stopnie zbrązowienia

  (ada)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Zasmażka choć wydaje się prosta, wymaga pewnego doświadczenia, jeśli ma dobrze spełnić swoją rolę

  Zasmażka choć wydaje się prosta, wymaga pewnego doświadczenia, jeśli ma dobrze spełnić swoją rolę ©A. Zgiet

  Pozornie jest to kuchenny banał, w istocie jednak wyższa szkoła jazdy.Bo nie tylko trzeba wiedzieć, jak "przypalić" mąkę na zasmażkę, ale też w jaki sposób poddać ją dalszej kulinarnej obróbce.
  Zasmażka choć wydaje się prosta, wymaga pewnego doświadczenia, jeśli ma dobrze spełnić swoją rolę

  Zasmażka choć wydaje się prosta, wymaga pewnego doświadczenia, jeśli ma dobrze spełnić swoją rolę ©A. Zgiet

  Adepci sztuki gotowania z zamkniętymi oczami wyrecytują, że zasmażka występuje w trzech odmianach - w zależności od stopnia wysmażenia mąki. Pierwszy to delikatny rumień: mąkę podsmaża się chwileczkę, tak, by jedynie rozprowadzić grudki.Taki mieszaniec nadaje się np. do zagęszczania zup. Złocisty kolor nadaje się zasmażce, którą przygotowuje się do sosów - to drugi stopień. Brązowa zasmażka jest idealna do ciemnych sosów i ciemnych mięs.
  Jeszcze nie tak dawno nie wyobrażano sobie zasmażki bez smalcu.Obecnie jednak słynny biały, sztywny tłuszcz zastąpiły złociste oleje i bardziej strawne masło.
  - Na maśle zasmażki są najbardziej delikatne, aromatyczne - doradza Adam Śpiewak, szef kuchni białostockiej restauracji "Camelot".
  I teraz zaczynają się schody! Nie sztuką jest bowiem zrobić zasmażkę, tylko ją dodać do potrawy. Zasada nr 1: nie można dodawać do wywaru gorącej papki mączno-tłuszczowej. Zasmażkę trzeba wystudzić i rozprowadzić zimnym(!) wywarem.
  - Inaczej porobią się kluchy i później ciężko jest je rozprowadzić - przestrzega Krzysztof Śpiewak.
  Kluchy robią się również wtedy, kiedy mąka jest źle rozprowadzona w tłuszczu.I to jest zasada nr 2: mieszamy aż zasmażka będzie idealnie gładka.
  Wyższą szkołą jazdy jest łączenie zasmażki z przyprawami. Wspólne przesmażenie niezwykle wyostrza smak i aromat dodatków, ale jest też bardzo ryzykowne.
  - Trzeba mieć doświadczenie, bo jeśli dodamy do zasmażki taką samą ilość papryki, jak normalnie dajemy do zupy, to po przesmażeniu będzie ona kilka razy bardziej ostra! I całe danie będzie praktycznie niejadalne - mówi Śpiewak.
  Na koniec najważniejsza zasada, nr 3: zasmażkę najlepiej w ogóle wyrzucić do kosza!Jak mówią kucharze, jest ona wymysłem epoki komunizmu i praktycznie nie pojawia się w żadnej innej kuchni europejskiej. Tym bardziej, że istnieje tyle innych, zdrowszych sposobów zagęszczania: od "zaciągania" jajkiem po dodawanie ubitej śmietany kremówki.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama