Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Wysypisko na sto lat

  Wysypisko na sto lat

  (db)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Nowe wysypisko powstanie na terenach należących do Agencji Nieruchomości Rolnych - mówi projektant Jerzy Talaga

  Nowe wysypisko powstanie na terenach należących do Agencji Nieruchomości Rolnych - mówi projektant Jerzy Talaga ©D. Biziuk

  Wczoraj w sokólskim Urzędzie Miejskim miała odbyć się publiczna dyskusja dotycząca budowy Zakładu Zagospodarowania Odpadów we wsi Karcze koło Sokółki. Do dyskusji jednak nie doszło, bo... nie pojawił się na niej żaden mieszkaniec gminy. O terminie wczorajszego spotkania poświęconego realizacji inwestycji zapomniał nawet sam autor projektu zakładu.
  Nowe wysypisko powstanie na terenach należących do Agencji Nieruchomości Rolnych - mówi projektant Jerzy Talaga

  Nowe wysypisko powstanie na terenach należących do Agencji Nieruchomości Rolnych - mówi projektant Jerzy Talaga ©D. Biziuk

  - Pomyliły mi się dni - wyjaśnił białostocki architekt Jerzy Talaga, który dotarł do Sokółki z blisko godzinnym opóźnieniem.
  Bez kontrowersji
  19 września br. w sokólskim Urzędzie Miejskim wyłożono do publicznego wglądu projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obszarów miasta i gminy Sokółka, przeznaczonych pod budowę Zakładu Zagospodarowania Odpadów. Chodziło o tereny należące do wsi Karcze, Kraśniany oraz samej Sokółki. Pisemne uwagi do projektu można zgłaszać do 3 listopada br.
  - Frekwencja na dyskusji była taka, a nie inna z bardzo prostego powodu. Chodzi mianowicie o to, że lokalizacja zakładu nie budzi żadnych kontrowersji. Informację o terminie spotkania zamieściliśmy na naszej tablicy ogłoszeń, w Internecie i w lokalnej prasie - powiedział Marek Paruk, kierownik Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej sokólskiego Urzędu Miejskiego.
  Liczą na Unię
  Odpady z gminy Sokółka trafiają obecnie na stare wysypisko w Karczach. Ma ono funkcjonować do 2006 roku.
  - Nowy Zakład Zagospodarowania Odpadów zostanie zlokalizowany niemal w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącego wysypiska. Inwestycja będzie kosztowała 4-5 mln zł. Liczymy, że połowa tej kwoty będzie pochodziła ze środków unijnych. Pod zakład przeznaczonych zostanie w sumie 12 hektarów - poinformował kierownik Paruk.
  Docelowo na teren wysypiska będą trafiały odpady z większości gmin powiatu sokólskiego.
  - Wysypiskiem nie są tylko zainteresowane samorządy tworzące Związek Gmin Kumiałka - Biebrza, czyli Korycin, Janów i Suchowola. Korzystają one z własnego składowiska we wsi Poświętne - dodał Paruk.
  Według niego, można dyskutować o słuszności usytuowania międzygminnego wysypiska odpadów właśnie koło Sokółki.
  - Należy jednak pamiętać, że to mieszkańcy Sokółki, z racji swojej liczebności, wytwarzają najwięcej śmieci - podkreślił Marek Paruk.
  Architekt Jerzy Talaga dodał, że nowy zakład będzie służył lokalnej społeczności przez co najmniej 100 lat.
  - Będzie to placówka samofinansująca się. Na całym świecie jest tak, że na śmieciach można dobrze zarobić. Podobnie będzie i w Sokółce - powiedział Jerzy Talaga.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama