Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wysypisko na sto lat

(db)
Nowe wysypisko powstanie na terenach należących do Agencji Nieruchomości Rolnych - mówi projektant Jerzy Talaga
Nowe wysypisko powstanie na terenach należących do Agencji Nieruchomości Rolnych - mówi projektant Jerzy Talaga D. Biziuk
Wczoraj w sokólskim Urzędzie Miejskim miała odbyć się publiczna dyskusja dotycząca budowy Zakładu Zagospodarowania Odpadów we wsi Karcze koło Sokółki. Do dyskusji jednak nie doszło, bo... nie pojawił się na niej żaden mieszkaniec gminy. O terminie wczorajszego spotkania poświęconego realizacji inwestycji zapomniał nawet sam autor projektu zakładu.

- Pomyliły mi się dni - wyjaśnił białostocki architekt Jerzy Talaga, który dotarł do Sokółki z blisko godzinnym opóźnieniem.
Bez kontrowersji
19 września br. w sokólskim Urzędzie Miejskim wyłożono do publicznego wglądu projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obszarów miasta i gminy Sokółka, przeznaczonych pod budowę Zakładu Zagospodarowania Odpadów. Chodziło o tereny należące do wsi Karcze, Kraśniany oraz samej Sokółki. Pisemne uwagi do projektu można zgłaszać do 3 listopada br.
- Frekwencja na dyskusji była taka, a nie inna z bardzo prostego powodu. Chodzi mianowicie o to, że lokalizacja zakładu nie budzi żadnych kontrowersji. Informację o terminie spotkania zamieściliśmy na naszej tablicy ogłoszeń, w Internecie i w lokalnej prasie - powiedział Marek Paruk, kierownik Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej sokólskiego Urzędu Miejskiego.
Liczą na Unię
Odpady z gminy Sokółka trafiają obecnie na stare wysypisko w Karczach. Ma ono funkcjonować do 2006 roku.
- Nowy Zakład Zagospodarowania Odpadów zostanie zlokalizowany niemal w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącego wysypiska. Inwestycja będzie kosztowała 4-5 mln zł. Liczymy, że połowa tej kwoty będzie pochodziła ze środków unijnych. Pod zakład przeznaczonych zostanie w sumie 12 hektarów - poinformował kierownik Paruk.
Docelowo na teren wysypiska będą trafiały odpady z większości gmin powiatu sokólskiego.
- Wysypiskiem nie są tylko zainteresowane samorządy tworzące Związek Gmin Kumiałka - Biebrza, czyli Korycin, Janów i Suchowola. Korzystają one z własnego składowiska we wsi Poświętne - dodał Paruk.
Według niego, można dyskutować o słuszności usytuowania międzygminnego wysypiska odpadów właśnie koło Sokółki.
- Należy jednak pamiętać, że to mieszkańcy Sokółki, z racji swojej liczebności, wytwarzają najwięcej śmieci - podkreślił Marek Paruk.
Architekt Jerzy Talaga dodał, że nowy zakład będzie służył lokalnej społeczności przez co najmniej 100 lat.
- Będzie to placówka samofinansująca się. Na całym świecie jest tak, że na śmieciach można dobrze zarobić. Podobnie będzie i w Sokółce - powiedział Jerzy Talaga.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna