Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  To chyba pomnik harcerzy

  To chyba pomnik harcerzy

  Katarzyna Michałowska

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  W Łapach od kilku miesięcy stoi pomnik poświęcony podpułkownikowi Stanisławowi Nilskiemu-Łapińskiemu, bohaterowi walk o niepodległość w latach 1918-1920 r., współpracownikowi marszałka Józefa Piłsudskiego. Gmina wydała na monument 10 tys. zł. Resztę pieniędzy wyłożyło Towarzystwo Regionalne imienia Nilskiego-Łapińskiego, przy pomocy sponsorów.
  Z pomnika cieszą się urzędnicy, historycy i miłośnicy historii Łap. Mieszkańcy miasta nawet nie wiedzą, kim był człowiek, któremu postawiono obelisk. Wielu w ogóle nie wie, czyj pomnik znajduje się w centrum.
  - Ojciec Nilskiego był kolejarzem w Łapach - mówi Tadeusz Wróblewski, burmistrz Łap. - Cieszę się, że uczciliśmy pamięć tego wielkiego człowieka, związanego z naszym miastem. Nie wydaliśmy przy tym wiele pieniędzy.
  Nie zgadzają się z tym mieszkańcy Łap. Zdaniem wielu osób, z którymi rozmawialiśmy, zamiast stawiania pomników "nie wiadomo komu", urzędnicy mogliby zrobić coś z dziurami w jezdniach.
  - To jest błąd, że miasto postawiło ten pomnik. Nawet nie wiem, kto to był - powiedział Paweł Komenda, uczeń łapskiego technikum. - Lepiej by te pieniądze przeznaczyli na remonty dróg.
  Niezdecydowana była pani Maria. Wydawało jej się, że budowa pomnika chyba była potrzebna.
  - Nie pamiętam jednak dokładnie, kim był ten człowiek. Chyba ktoś, kto walczył o niepodległość - podsumowała pani Maria.
  Niektórzy mieszkańcy Łap wiedzieli, że pomnik postawiono "jakiemuś żołnierzowi". Byli jednak i tacy, którzy w ogóle nie mieli pojęcia, komu monument jest poświęcony.
  - To jest chyba pomnik harcerzy. Nie? Dziwne. Oni się nim czasami zajmują, więc myślałam, że to pomnik na ich cześć - powiedziała młoda kobieta.
  Byli również i tacy, którzy nawet nie zauważyli, że na skwerku pojawił się jakikolwiek obelisk.
  -- Nie wiem, czyj to pomnik. W ogóle nie wiem, że tam jest jakiś pomnik - stwierdził niemłody mężczyzna.
  O tym, kim była osoba, której urzędnicy zafundowali pomnik, nie wiedzą w Łapach, ani osoby w kwiecie wieku, ani dzieci. Chociaż tym ostatnim o historii mogłyby cokolwiek powiedzieć nauczycielki w szkole.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama