Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Słowa zamiast grosza

  Słowa zamiast grosza

  (tam)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Wczoraj przed trzema suwalskimi cmentarzami przeprowadzono pierwszą kwestę, z której dochód zasili konto budowy pomnika Jana Pawła II.
  Jej wyniki znane będą dziś. Wiele wskazuje na to, że ludzie chętniej dzielili się ciepłymi słowami niż pieniędzmi.
  Nie jak wcześniej planowano 11, a już 1 listopada pierwsi wolontariusze wyszli na ulice miasta i zbierali pieniądze na budowę pomnika Jana Pawła II. Można ich było spotkać przy cmentarzach parafialnych na ul. Bakałarzewskiej i Wojska Polskiego oraz komunalnym przy ul. Reja.
  - Uznaliśmy, że dzień 1 listopada jest najlepszym dniem na rozpoczęcie kwesty, bowiem jest to dzień poświęcony Wszystkim Świętym.A proces beatyfikacji Jana Pawła II już się rozpoczął - mówi Marek Buczyński, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Suwałkach. - Dlaczego przy cmentarzach? Bo w tym dniu właśnie tam jest najwięcej ludzi.
  Na ulice miasta wyszło dziewięcioro wolontariuszy, którzy "pracowali" przez pięć godzin. Efekty zbiórki poznamy zapewne dziś. Pierwsze obserwacje wskazują, że nie będą one imponujące.
  - Jak widać po pieniądze sięga co piętnasty, a może i dwudziesty przechodzień - opowiadają Ania Jodango i Justyna Gorszewska, uczennice Gimnazjum nr 6, kwestujące przy największej suwalskiej nekropolii na ul.Bakałarzewskiej. - Ludzie pytają, na co zbieramy pieniądze.Starsi chcą wiedzieć, czy nie jest nam zimno.Jedna pani proponowała przyniesienie herbaty. Ciepłych słów jest dziś więcej niż pieniędzy w naszych puszkach.
  Najczęściej wrzucają ludzie starsi, nieco rzadziej dzieci. Ci pierwsi dają po 2, 5 złotych.Rzadziej banknot. Dzieci po 50 groszy lub złotówce.
  - Nie wszystkim odpowiada cel naszej zbiórki - dodają dziewczyny. -Jedna z kobiet zamierzała wrzucić do puszki dziesięć złotych. Ale kiedy przeczytała, na co zbieramy pieniądze, schowała banknot do portfela. - Papież ma dosyć pomników - powiedziała na tyle głośno, żebyśmy usłyszały.
  Budowę obelisku poświęconego papieżowi wsparł Robert Nowakowski.
  - Dla mnie Jan Paweł II to wielki i święty człowiek - podkreśla. - Spotkałem się z Ojcem Świętym, a cała nasza rodzina ma od niego pamiątki. Mama dostała różaniec, a my, pięcioro dzieci, po krzyżyku.
  Na cmentarzu przy ul. Bakała-rzewskiej kwestowała też pani Maria Dydzińska.
  - To już czwarty rok, jak zbieramy pieniądze na remont kaplicy cmentarnej - mówi. - Przez trzy lata uskładaliśmy na wymianę drzwi. W tym roku zaczynamy zbiórkę na remont dachu. Ludzie dziś biedni, rzadko wpada coś do puszki. Może dlatego, że równolegle prowadzona jest kwesta na pomnik papieża?
  Kolejna kwesta na budowę pomnika Ojca Świętego już 11 listopada. Pieniądze można też wpłacać na konto: BPH SA o/Suwałki 04106000760000331000079120.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama