Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Walka na maszty o prawdę

  Walka na maszty o prawdę

  Anna Zarazińska

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  - To niedopuszczalne! Budowa masztu to drażliwy temat. Powinien być szeroko konsultowany. Potrzebne są działania przy otwartej kurtynie - denerwuje się Zbigniew Lipski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Łomży i radny miejski. Od "Gazety" dowiedział się, że przy ul. Ks. Janusza może powstać kolejny maszt telefonii komórkowej!
  O planowanej budowie masztu przy ul. Nowogrodzkiej w Łomży pisaliśmy w ub. tygodniu w artykule "Miejskie = ściśle tajne" ("Gazeta Współczesna", dn. 26.10 br.). W internetowym Biuletynie Informacji Publicznej urzędnicy zamieścili krótką informację dotyczącą planów budowy stacji bazowej jednej z telefonii komórkowych. Poinformowano tam, że mieszkańcy mają czas na składanie protestów do 5 listopada. Biuro prasowe zapewniło nas, że nikt nie zgłaszał zastrzeżeń. Tymczasem protesty zaczęły się już w marcu! A o planach budowy kolejnych masztów ratusz nadal nikogo nie informuje.
  Miasto masztów-widm
  Kiedy zaczęliśmy badać sprawę, okazało się, że dwa miejsca przy ul. Nowogrodzkiej, gdzie mają powstać maszty, nie są jedynymi!
  - Prowadzimy równolegle dwie sprawy dotyczące budowy stacji bazowych telefonii komórkowych w Łomży. Oprócz ul. Nowogrodzkiej dotyczy to także ul. Ks. Janusza - powiedział inspektor Adam Skrodzki z wydziału środowiska i rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku. - Po wykonaniu raportu o uwarunkowaniach środowiskowych tej budowy kolejnym etapem będzie realizacja inwestycji.
  O planowanych budowach nikt nic nie wie.
  - Dlaczego to jest okryte taką tajemnicą? Może ratusz nie chce nas informować, bo nie chce mieć kłopotów z protestami? - zastanawiają się zbulwersowani mieszkańcy Nowogrodzkiej.
  Solidarni w sprzeciwie
  Dzięki protestom mieszkańców zawieszona została sprawa budowy jednego z masztów przy ul. Nowogrodzkiej. Teraz zajmuje się nią ministerstwo. W tej sprawie interweniowało także m.in. łomżyńskie nadleśnictwo. W piśmie wysłanym do Urzędu Miejskiego znalazł się fragment: "W ostatnich latach pojawiły się liczne doniesienia o możliwości korelacji pomiędzy zachorowaniem na raka krwi i mózgu u osób przebywających w pobliżu pola elektromagnetycznego. Raport Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska stwierdza, że pola magnetyczne mogą być przyczyną chorób nowotworowych u ludzi".
  Nie walczymy z postępem!
  - Nie wyrażamy zgody na budowę masztu ani na ul. Nowogrodzkiej, ani w jej pobliżu, ani w żadnym innym miejscu w Łomży - stanowczo podkreśla Stanisław Bojaruniec, członek rady osiedla nr 3. - Chcemy być solidarni w sprzeciwie!
  Jak podkreślają protestujący, nie walczą z postępem. Ale jednocześnie zapewniają, że nie złożą broni, dopóki nie zobaczą wiarygodnych badań, zapewniających, że działanie masztów nie jest w żaden sposób szkodliwe dla ludzi.
  - My tu żyjemy, tu wychowujemy nasze dzieci. Chcemy, żeby były zdrowe - mówią mieszkańcy.
  Protestujący piszą kolejne pisma, zbierają kolejne podpisy. Zamierzają pójść z nimi na jutrzejsze obrady sesji Rady Miejskiej.
  - Chcemy wiedzieć jak to jest, że politycy potrafią dotrzeć do mieszkańców w czasie wyborów, kiedy walczą o stołki. Wtedy w każdej skrzynce znajdujemy tony makulatury. Ale kiedy chodzi o sprawy istotne dla mieszkańców, nikt nie poczuwa się do obowiązku poinformowania nas o nich - bulwersują się protestujący.
  Do sprawy wkrótce wrócimy.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama