Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Dworzec na cztery spusty

  Dworzec na cztery spusty

  Wojtek Mierzwiński

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  EŁK. Od jutra tunel oraz poczekalnia dworca PKP będą zamykane w godzinach nocnych. Dzięki temu znikną z dworca bezdomni a wraz z nimi fetor uryny. Podróżni z biletem na przesiadkę będą mogli zostać w poczekalni i poczekać na poranny pociąg.
  Codziennie 30 minut po północy pracownik Sekcji Przewozów Pasażerskich wraz z funkcjonariuszem Straży Ochrony Kolei zamkną poczekalnię ełckiego dworca i zatrzasną kłódkę na kracie grodzącej tunel prowadzący na perony. Wszystko po to, by pozbyć się bezdomnych, którzy koczują na dworcu i zaczepiają pasażerów.
  - Dzięki temu uda się zachować czystość na dworcu w godzinach nocnych. Wymieniliśmy stare przesiąknięte moczem drewniane ławki na plastykowe siedziska, na których bezdomni już nie śpią. Teraz postaramy się odzwyczaić ich od tego miejsca, by dworzec był w końcu odpowiednią wizytówką naszego miasta - usłyszeliśmy od pracowników PKP w Ełku.
  Wyprowadzka nie na rękę
  Pomysłów na to, jak rozwiązać problem bezdomnych i smrodu na ełckim dworcu PKP było już kilka. Jednym z bardziej karkołomnych było stworzenie schroniska w pomieszczeniu po byłym barze WARS. Ostatecznie PKP przekazało pod schronisko lokal przy ulicy Kościuszki. Warunkiem było zabranie bezdomnych z dworca. Schronisko powstało, ale bezdomni z dworca nie mieli chęci się wyprowadzić.
  - Nocowali w poczekalni, włóczyli się po tunelach. Naciągali podróżnych na parę groszy. Argumentowali, że brakuje im na bułkę. Większość za wyżebrane pieniądze kupowała denaturat. Zimą nie było praktycznie dnia, żebyśmy nie musieli interweniować. Liczymy na to, że kraty rozwiążą problem. Lecz o tym, czy to się faktycznie sprawdzi, przekonamy się po pierwszym tygodniu zamykania dworca - mówi Andrzej Tossowski, komendant posterunkowy Straży Ochrony Kolei w Ełku.
  Będzie bezpieczniej
  Między godziną 0.30 a 4 rano mimo że dworzec będzie zamknięty, pracowały będą kasjerki. Dzięki temu będą mogły udzielać informacji dotyczących rozkładów jazdy osobom telefonującym. W tych godzinach w poczekalni będą mogli przebywać pasażerowie, którzy muszą czekać na przesiadkę w Ełku.
  - Zdarza się, że ktoś około północy przyjeżdża z Olsztyna do Ełku i musi czekać do rana na pociąg do Białegostoku. Jeśli będzie miał bilet na przesiadkę, zostanie w poczekalni- mówi Dariusz Rybaczek, naczelnik Sekcji Przewozów Pasażerskich w Ełku.
  Nie każdego w takiej sytuacji stać na wynajęcie pokoju w hotelu. Podróżnego, jeśli zdecyduje się, by na pociąg poczekać na dworcu, nie będą już zaczepiać bezdomni i chuligani, dla których poczekalnia jest doskonałym miejscem "zarobkowania". W pełni potwierdzają to statystyki policyjne.
  - Od stycznia do października tego roku odnotowaliśmy na dworcu 10 kradzieży oraz 3 rozboje. Średnio w miesiącu przynajmniej dwa razy interweniujemy, bo ktoś zakłóca tam porządek w porze ciszy nocnej. Tyle samo razy wyjeżdżamy w związku z tym, że ktoś nietrzeźwy leży w poczekalni lub w bliskiej okolicy dworca - informuje Lech Łaszcz, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ełku.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama