Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Sprawa honoru

  (yes)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce w oficjalnym piśmie popiera pomysł uczczenia w Suwałkach pamięci Witolda Urbanowicza, dowódcy legendarnego Dywizjonu 303.
  Wcześniej podobne stanowisko wyraziła ambasada USA.
  Głowy w piasek nadal chowają miejscowi samorządowcy. Pomimo wielokrotnych publicznych deklaracji Mieczysława Jurewicza, przewodniczącego Rady Miejskiej, władze Suwałk nie zrobiły nic, żeby przypomnieć o bohaterze drugiej wojny światowej.
  Inicjatorem pomysłu upamiętnienia legendarnego lotnika urodzonego w podsuwalskiej Olszance, jak informowaliśmy, było stowarzyszenie Samorządna Suwal-szczyzna.
  - Pomysł wszyscy popierali, a teraz trwa gra na zwłokę. Nie rozumiem, dlaczego, bo akurat ta postać nie budzi żadnych kontrowersji - zastanawia się Jerzy Ząbkiewicz, przewodniczący Samorządnej Suwalszczyzny.
  O Urbanowiczu, urodzonym w podsuwalskiej Olszance, stało się głośno za sprawą bestselleru wydawniczego "Sprawa honoru". Stowarzyszenie Samorządna Suwal-szczyzna wystąpiło z wnioskiem, aby myśliwski as został patronem jednej z ulic w mieście. Tę inicjatywę konsekwentnie popierała "Gazeta Współczesna".
  - To jest dobry pomysł, który powinien zyskać akceptację - zapewniał Mieczysław Jurewicz, przewodniczący Rady Miejskiej. Upłynęło przeszło pół roku i samorzą-dowcom zabrakło czasu, żeby zainteresować się Urbanowiczem.
  Najwybitniejszym polskim lotnikiem myśliwskim interesują się tylko cudzoziemcy. Charles Crawford, ambasador Wielkiej Brytanii w Warszawie, w piśmie do Jerzego Ząb-kiewicza przyznaje: "Generał Witold Urbanowicz był wspaniałym pilotem, który w znaczący sposób przyczynił się do zwycięstwa aliantów zarówno w Europie, jak i w Azji. Mamy wobec niego szczególny dług wdzięczności za jego bohaterstwo w walce o Wielką Brytanię".
  Wcześniej podobną opinię wyraził Victor Ashe, ambasador USA w Polsce. Urbanowicz ma swoją ulicę w Chinach. Nadal nie ma jej w Suwałkach.
  Więcej w papierowym wydaniu "Gazety".

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama