KRYMINAŁKI
  PODLASKIE

  Pedofile i gwałciciele z podlaskiego

  Rozwiń
  KRYMINAŁKI
  Zwiń

  Pedofile i gwałciciele z podlaskiego

  Niektórzy z nich są na wolności i mogą mieszkać niedaleko Ciebie. Zobacz rejestr przestępców seksualnych - pedofilów i gwałcicieli z woj. podlaskiego

  Dom Turka znów budzi emocje

  Dom Turka znów budzi emocje

  (ola)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Budynek po byłej jednostce straży granicznej w Augustowie może trafić w prywatne ręce.
  Do władz powiatu zgłosili się bowiem spadkobiercy prawowitych właścicieli.
  Zgodnie z planami w miejscu tym miało powstać Centrum Tradycji i Kultury Ziemi Augustowskiej. Teraz więc los placówki stanie pod znakiem zapytania.
  Kamienica oraz przylegająca do niej działka o powierzchni 2000 metrów kwadratowych położone są przy ulicy 3 Maja, jednej z głównych w Augustowie.
  Przed wojną nieruchomość należała do rodziny narodowości żydowskiej.
  Peerelowskie władze dokonały jednak wywłaszczenia i przeznaczyły ją na siedzibę Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. W latach 40. i na początku 50. tzw. dom Turka cieszył się wyjątkowo ponurą sławą.
  Później wprowadzili się tu pogranicznicy. Strażnicę zlikwidowano pięć lat temu. Od tego czasu kamienica stoi nieużytkowana i z roku na rok popada w coraz większą ruinę. Władze miasta i powiatu postanowiły więc wyremontować ją i przeznaczyć na Centrum Tradycji i Kultury Ziemi Augustowskiej.
  - Znajdować się w nim miało szereg sal muzealnych poświęconych m.in. historii: kajakarstwa, I Pułku Ułanów Krechowieckich, Armii Krajowej czy Kanału Augustowskiego. A także muzeum regionalne, etnograficzne oraz galeria - informuje burmistrz Leszek Cieślik.
  Okazało się jednak, że inwestycja, która kosztować miała 4,5 mln złotych, może nie zostać zrealizowana. Do Starostwa Powiatowego w Augustowie, do którego obecnie należy nieruchomość, zgłosili się spadkobiercy prawowitych właścicieli. Dysponują decyzją ministra infrastruktury, który unieważnił dekret uwłaszczeniowy.
  - Sprawa nie jest taka oczywista - uważa Leszek Osyda, naczelnik wydziału geodezji i kartografii augustowskiego starostwa. - Minister wydając decyzję skupił się głównie na tym, że budynek wywłaszczono na cele użyteczności publicznej, a biuro UB, do takich jego zdaniem nie należało. My zaś uważamy, że jaki by nie był odbiór tego urzędu w dzisiejszych czasach, była to administracja publiczna.
  Dlatego władze powiatu napisały do ministerstwa pismo z prośbą o ponowne rozpatrzenie całej sprawy.

  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo