Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Szesnastu bez domu

  Szesnastu bez domu

  (Jot)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Szesnastu mieszkańców Hajnówki nie ma stałego zameldowania i kwalifikuje się jako bezdomni. Dwóch z nich pomieszkuje w osiedlowych piwnicach. Z uwagi na zbliżającą się zimę zostaną odwiezieni do ośrodków pomocowych.
  - Jest to tylko szesnaście i aż szesnaście osób - mówi Barbara Wasiluk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Hajnówce. - Uważam, że tego zjawiska w ogóle nie powinno być w naszym mieście. Bezdomne osoby mają zazwyczaj rodziny i w świetle prawa są do nich przypisani. Bliscy mają obowiązek opiekować się nimi. Ale niestety najczęściej jest tak, że rodzina ich nie akceptuje i skazani są na koczowanie na ulicach. Przekazaliśmy policji pełna listę osób, którym wspólnie musimy pomóc.
  Dworzec zamiast domu
  Pobyt w ośrodku pomocowym jest dobrowolny, jednak nie wszyscy bezdomni są chętni do spędzenia tam zimy. Najgorszą barierą do pokonania jest dla nich zakaz spożywania alkoholu. Dostosowywanie się do regulaminu i codzienna praca powodują, że ludzie ci wracają na ulicę, wybierając na dom piwnice lub dworce.
  - Naszym zadaniem jest przekonanie takiej osoby, że warto skorzystać z pomocy. Jest to wspólna akcja z policją. Zdarzały nam się takie osoby, które po pobycie w ośrodku wróciły, zaniechały picia, maja stałą pracę, mieszkanie i funkcjonują samodzielnie. Niestety większość nie wytrzymuje abstynencji i wraca na bruk - tłumaczy Barbara Wasiluk
  Hajnowscy bezdomni to głównie mężczyźni. Jak twierdzi policja nie stanowili nigdy żadnego zagrożenia. Są jedynie uciążliwi dla otoczenia z powodu nieporządku.
  - O bezdomnych osobach informują nas mieszkańcy - mówi aspirant sztabowy Mikołaj Laszkiewicz, kierownik rewiru dzielnicowych. - Rozpoczęliśmy program "Nie bądźmy obojętni" i zauważamy jego efekty. Dzielnicowi mają ciągły kontakt z tymi osobami. Są one najczęściej uzależnione od alkoholu. Zachęcamy je do leczenia odwykowego. Jeden z bezdomnych prosił nas nawet ostatnio o odwiezienie do ośrodka i pomoc w podjęciu leczenia. Wspólnie z pracownikami MOPS mamy za zadanie dotrzeć do wszystkich potrzebujących, nie tylko bezdomnych.
  Niepotrzebni nikomu
  Zamieszkiwanie klatek schodowych, piwnic czy ławek przez nieproszonych lokatorów przeszkadza mieszkańcom. Skarżą się na zanieczyszczenia, fetor, a często czują się zagrożeni. Czasem bloki stają się szaletami dla bezdomnych. Niepotrzebni nikomu starają się znaleźć swoje miejsce pod schodami czy w zaułkach piwnic. Zdarza się nawet, że taka noclegownia zamienia się w urządzone zmyślnie malutkie mieszkanie. Krzysztof L., który od dwóch lat nie posiada domu, stworzył sobie takie pod schodami w bloku, w który kiedyś był zameldowany. Panujący tam porządek oraz pomysłowe sprzęty zadziwiały kontrolujących go pracowników MOPS oraz policjantów.
  Stałem się ofiarą życia
  - Taka sytuacja zastała mnie po wyjściu z więzienia. Przez prawie dwa lata nie miałem gdzie się podziać i wędrowałem po ulicach. - mówi bezdomny Krzysztof L. - Wymeldowano mnie do nikąd. W piwnicy mieszkam od siedmiu miesięcy. Lubię porządek i staram się go zachowywać. Nigdy nie brudzę i staram się nie przeszkadzać swoją osobą mieszkańcom bloku. Z toalety korzystam jak jest ciepło na zewnątrz, czasem w byłym mieszkaniu, a w najgorszym wypadku służy mi reklamówka, którą wynoszę później na śmietnik. Powodem mojego nieszczęścia jest alkohol. Byłem poddany terapii antyalkoholowej i teraz nie piję. Mam 48 lat i wiem, że jestem nikomu nie potrzebny. Byłem katem, a teraz stałem się ofiarą życia. Jestem bezsilny i pójdę tam, gdzie będę musiał. Skorzystam z pomocy MOPS. Chyba to takie moje przeznaczenie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama