Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Nie chcą umierać!

  Nie chcą umierać!

  Ana Zarazińska

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Choć mammografia jest podstawowym badaniem w diagnozowaniu raka piersi, kobiety z Łomży i okolic na bada- nie muszą jeździć do Warszawy lub Białegostoku. Od kilku miesięcy mammograf w łomżyńskim szpitalu jest bowiem zepsuty.
  Aparat działał przez dziewięć lat. Rocznie wykonywano na nim około 3 tys. badań. Teraz jest jednak w tak złym stanie, że wymiana części nie wchodzi w grę.
  - To skandal, żeby nie można było w Łomży zrobić tego badania. Stowarzyszenie ma sporą część gotówki na zakup nowego mammografu, potrzeba jeszcze wsparcia szpitala - mówi Anna Dąbrowska, prezes Stowarzyszenia Kobiet z Problemem Onkologicznym w Łomży.
  Dzięki akcjom charytatywnym "Amazonki" zebrały 120 tys. zł. Dyrekcja szpitala twierdzi, że nie dysponuje resztą kwoty, aby kupić mammograf. Aparat z przystawką, umożliwiającą jeszcze lepszą diagnozę, kosztuje około 380 tys. zł.
  - Po prostu nie mamy takich pieniędzy, dlatego złożyliśmy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie zakupu - tłumaczy Marian Jaszewski, dyrektor łomżyńskiego szpitala. - Jeżeli zostanie zaakceptowany i wpisany do przyszłorocznego budżetu, jeszcze w tym roku rozpiszemy przetarg. Resztę należności być może uda nam się spłacać w ratach.
  Dyrekcja szpitala wnioskowała o 250 tys. zł. Tyle brakuje bowiem do kupna urządzenia. Jeśli Sejmik Województwa zdecyduje się przyznać pieniądze na ten zakup, od stycznia kobiety z Łomży i okolic będą mogły robić badania na miejscu.
  Rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku zapewnia, że zarząd województwa jest przychylny łomżyńskiemu wnioskowi.
  - Na własne oczy widziałam, że został wpisany do projektu przyszłorocznego budżetu - powiedziała rzecznik prasowy Bożena Bednarek. - Teraz wszystko jest w rękach radnych wojewódzkich. Za wnioskiem przemawia silna argumentacja i akceptacja zarządu. Trzeba jednak czekać na formalną decyzję radnych.
  W łomżyńskim szpitalu kobiety mogą zrobić badanie USG piersi, biopsję i skonsultować się z onkologiem. Jednak aby zrobić mammografię muszą jechać do Białegostoku, Ostrowi Mazowieckiej lub Warszawy.
  - Wszędzie są ogromne kolejki, w których pacjentki muszą czekać na badania - wzdycha jeden z łomżyńskich lekarzy.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama