Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Dług z zeszytu

  Dług z zeszytu

  (sul)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  - Bez zeszytu handlu nie ma. Trzeba iść na rękę ludziom, bo inaczej nie będziesz istniał - taki rynek - powiedziała "Współczesnej" pracownica sklepu Chemia-Market. I faktycznie, niezależnie od branży, w każdym odwiedzonym przez nas sklepie w Bielsku Podlaskim zeszyt z zapisanymi długami klientów istnieje. Nie prowadzą ich tylko duże sieci handlowe.
  W sklepie Chemia-Market handlującym farbami i innymi akcesoriami malarskimi zeszyt jest bardzo pomocny. Zapisuje się tam nie tylko towar brany bez pieniędzy, ale i za gotówkę. Potem na podstawie tych notatek wystawiane są paragony i faktury. Tutaj też zaopatrują się firmy, które pod koniec miesiąca proszą o faktury i płacą raczej bez problemu. Czasami trzeba się przypominać telefonem w księgowości.
  - Dwa lata temu wydeptałam do jednego klienta ścieżkę. Chodziło o... 30 zł. To był "fachowiec". W imieniu szefa brał towar i po drodze gdzieś te parę złotych "upłynnił" - wspomina ekspedientka sklepu.
  Kobiety są solidniejsze
  Aby wziąć ze sklepu artykuły spożywcze bez pieniędzy, trzeba spełnić kilka warunków. Sklep musi być nieduży i w prywatnych rękach, a właściciel na zapleczu. Takie sprawy trzeba załatwiać osobiście z szefem. Duże sieci nie chcą o kupowaniu "na zeszyt" słyszeć. Można tam co najwyżej realizować bony żywnościowe wydawane potrzebującym przez MOPS na podstawie podpisanych umów.
  - Gdy znanemu klientowi chwilowo zabraknie na chleb, czy kawałek kiełbasy, to daję mu na zeszyt. Z oddawaniem różnie bywa - mówi jeden z właścicieli niedużego sklepu spożywczego. - Trzeba przyznać, że kobiety są solidniejsze w zwracaniu długów, ale i tak nieściągalnych pożyczek mam na kwotę 2 tys. złotych. W tym miesiącu towaru na zeszyt poszło za 300 zł.
  Nabrać kosz jedzenia i... właściciela
  Z relacji właścicieli średnich i małych sklepów spożywczych wynika, że do niedawna w mieście grasowała pewna pani mająca taki dar przekonywania i wzbudzania współczucia, że potrafiła miesięcznie z różnych sklepów wyłudzić towar wart kilka tysięcy złotych. Nie odpuszczała nawet kioskom. Teraz nigdzie jej nie zaufają.
  - Najwięcej przypadków brania towaru na "kreskę" w sklepach spożywczych zdarza się tuż przed wypłatami oraz terminami wypłacania rent i zasiłków - mówi właściciel niewielkiego sklepiku. - Tu jednak praktycznie w stu procentach długi są regulowane. Naciągaczy też jest coraz mniej, bo Bielsk to małe miasto i wszystkich się zna. A i właściciele stali się ostrożniejsi po kilku wpadkach z nieuczciwymi klientami.
  Piwo na krechę
  Prawdziwa symbioza sprzedawcy i klienta i masowe notatki czynione w zeszytach występują w pubach i piwiarniach. Tutaj i klientela jest specyficzna. Smakosze alkoholi prawie codziennie odwiedzają te lokale, więc i możliwości upomnienia się o dług są większe. A otwarty kredyt w zeszycie pozwala na poprawienie nastroju praktycznie każdego dnia.
  - Trzeba właściwie rozpoznać klienta i jego możliwości finansowe. - Z reguły dopuszczam takie kredytowanie do wysokości 10 proc. tego, co klient dziennie zostawia u mnie w gotówce - mówi jeden z właścicieli barów piwnych w Bielsku Podlaskim.
  Z relacji właścicieli lokalów z alkoholem wynika, że najlepszymi klientami są raczej mężczyźni w średnim wieku, pracujący. Przywiązują się do określonych pubów i regularnie spłacają swoje długi z zeszytu. Często młodzi ludzie zostawiają w barach duże kwoty, bywają tu bowiem codziennie.
  - Młody klient, który ma pieniądze, często dość spore, jest otoczony wianuszkiem kolegów i łatwo go rozpoznać. Najczęściej ma rodziców za granicą i dużą swobodę w wydawaniu przysyłanych przez nich pieniędzy. To dla mnie też dobry i pewny klient, otwieram mu kredyt w zeszycie bez wahania - mówi właściciel baru.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama