Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Pogrzeb, jakiego jeszcze nie było

  Pogrzeb, jakiego jeszcze nie było

  (tom)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Dzisiaj w Warszawie prezydent Józef Gajewski odbierze urnę z prochami Edwarda Szczepanika, ostatniego premiera rządu londyńskiego, Honorowego Suwalczanina.
  W sobotę odbędzie się pogrzeb.
  Takich uroczystości Suwałki dawno nie widziały. Szczepanik, który zmarł w ubiegłym miesiącu w Anglii, był jednym z najbardziej znanych suwalczan. Urodził się w 1915 roku. Skończył miejscowe gimnazjum, w gmachu którego znajduje się dzisiaj liceum im. Marii Konopnickiej. Jeszcze przed II wojną wyjechał na studia do Warszawy. Skończył Szkołę Główną Handlową. Brał udział w kampanii wrześniowej, potem walczył w armii generała Andersa.
  Po wojnie pozostał na Zachodzie. Był cenionym ekonomistą, wykładał na najbardziej prestiżowych uniwersytetach, doradzał rządom wielu krajów, był też doradcą ONZ.
  W latach osiemdziesiątych został najpierw ministrem, a potem premierem rządu londyńskiego.
  Do Polski wrócił już za demokracji. Miał duży wpływ na formowanie rządu Tadeusza Mazowieckiego. Jedna z wersji głosi, że to właśnie Szczepanik zaproponował Mazowieckiemu Leszka Balcerowicza na stanowisko ministra finansów.
  Ostatni premier nie zapominał o rodzinnym mieście. Przez 13 lat fundował stypendium w wysokości 1 tys. dolarów dla najlepszego ucznia I LO.
  Suwalskie władze postarały się o to, aby pogrzebowi nadać jak najwyższą rangę. Wiadomo, że w sobotę do Suwałk przyjadą m.in. Andrzej Stelmachowski, były marszałek Senatu, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta i Premiera oraz marszałka Sejmu. Być może pojawią się również Leszek Balcerowicz i Tadeusz Mazowiecki.
  Nabożeństwo żałobne celebrować ma biskup Jerzy Mazur.
  Do Suwałk przyjadą również mieszkające w Anglii dzieci Szczepanika.
  Więcej w papierowym wydaniu "Gazety".

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama