Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Wójt Orli trzyma się

  Wójt Orli trzyma się

  (sul)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Im bardziej przeciwnicy wójta gminy Orla Michała Iwańczuka chcą go pozbawić urzędu, tym bardziej on trzyma się stołka. W programie dzisiejszej sesji rady gminy znalazł się projekt uchwały odsunięcia go od władzy. Czy tak się stanie"? - Pięciu zagłosuje przeciw pozbawieniu wójta urzędu, reszta się wstrzyma od głosu i "mały" zostanie - mówi zastrzegając sobie anonimowość jeden z mieszkańców Orli.
  Powodem próby odwołania wójta jest uprawomocnienie się wyroku za prowadzenie przez Iwańczuka samochodu po pijanemu. Osoba skazana nie może sprawować urzędu. Wójt wykazał tyle sprytu i determinacji w odwlekaniu uprawomocnienia się wyroku, że okres ten wydłużył się do dwóch lat.
  Wójt nie składa broni
  Krążą plotki, że pełnomocnik Michała Iwańczuka nosi się z zamiarem złożenia wniosku o kasację wyroku.
  I to jest prawdopodobne, bo jak się dowiedzieliśmy nawet jeszcze nie zapłacił nawiązki w wysokości 300 złotych zasądzonej na rzecz Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych "Szansa" w Bielsku Podlaskim.
  - Gdybym ja był na miejscu wójta i miał takie możliwości prawne, to postępowałbym dokładnie tak samo. Tego nie można nazwać "miganiem" się od odpowiedzialności tylko korzystaniem z luk prawnych. Kto dobrowolnie chce tracić pracę i pobory? - mówi "Współczesnej" Marek Rybnik, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku.
  Ale nie tylko ewentualna kasacja wyroku daje szansę wójtowi Orli na pozostanie na stołku.
  Co może wojewoda i... premier?
  Okazuje się, że droga do zdjęcia z urzędu skazanego wójta nie jest prosta. Zwłaszcza jeśli chodzi o wójta z ogromnym sercem do walki o własny stołek.
  - Nawet gdyby przegłosowano na sesji uchwałę rady gminy o wygaśnięciu mandatu urzędującego wójta, to wojewoda musi otrzymać tę uchwałę, przekazać premierowi, a premier zarządzić wybory przedterminowe i ogłosić kalendarz wyborczy - mówi Marek Rybnik.
  To wszystko wymaga czasu i zachowania terminów przewidzianych przez Ordynację Wyborczą. Wprawdzie premier ma prawo skracać terminy, jednak powoływanie komitetów wyborczych, zachowanie dwutygodniowego okresu między pierwszą i drugą turą wyborów trwa. Z kolei wojewoda musi zachować 30-dniowy termin przy stwierdzaniu wygaśnięcia mandatu wójta zarządzeniem zastępczym, gdyby rada gminy ignorowała fakty i nie chciała odwołać wójta.
  Tymczasem przyszły rok to rok wyborów samorządowych. I tu działa kolejny przepis, iż na 6 miesięcy przed ogólnokrajowymi wyborami nie wolno ogłaszać przedterminowych.
  A co może wójt?
  Wójt może wiele, zwłaszcza w rolniczej gminie takiej jak Orla. Jest tu największym pracodawcą. Zawsze może szantażować zwolnieniem z pracy, obniżką poborów, utratą premii. Radni też mają i żony ,i mężów, wszyscy w gminie wiedzą, że wójt jest pamiętliwy.
  - Zobaczymy, wszystko możliwe. Tak źle i tak źle, ale jakby rada gminy odwołała wójta, przynajmniej zachowałaby twarz - mówi zapytany o wynik głosowania Antoni Gołub, przewodniczący rady.
  - Jaka społeczność, taka władza - dorzuca kolejny i znów anonimowy przeciwnik wójta.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama