Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Kolejka po trzeźwość

  Kolejka po trzeźwość

  Anna Zarazińska

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Liczba osób rozpoczynających terapię w Wojewódzkim Ośrodku Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży rośnie lawinowo. Od początku istnienia placówki wzrosła pięciokrotnie. Pacjentów kierowanych na przymusowe leczenie jest tak wielu, że mimo wyroków sądowych czekają na rozpoczęcie terapii nawet rok! Na stole w gabinecie Pawła Kołakowskiego, dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży leży stos teczek zawierający wyroki sądowe. - Tylu ludzi zostało przymusowo skierowanych na leczenie - wzdycha dyrektor Kołakowski. - A kolejka jest taka, że czeka się na przyjęcie nawet rok!
  Na oddziale terapii uzależnień w ośrodku jest zaledwie 20 miejsc. Pobyt w nim trwa ok. dwóch miesięcy. Placówka prowadzi także oddział dzienny, gdzie uzależnieni przebywają do godz. 15. Także na tym oddziale terapia zajmuje ok. 8 tygodni. Różnica polega na tym, że na pobyt dzienny przyjmuje się uzależnionych bez oczekiwania w ogromnej kolejce.
  - Te dane nie świadczą o tym, że coraz więcej osób nadużywa alkoholu, ale że instytucje powołane do walki z tym zjawiskiem działają skrupulatniej - ocenia podinsp. Piotr Klima, naczelnik wydziału prewencji Komendy Miejskiej Policji w Łomży.
  To właśnie policjanci najczęściej składają w prokuraturze wnioski o skierowanie na przymusowe leczenie osób nadużywających alkoholu. Tylko w tym roku złożono aż 80 takich wniosków.
  Zgodnie z powiedzeniem, że lepiej zapobiegać niż leczyć, wiele nacisku kładzie się na edukację dzieci i młodzieży. Zajęcia profilaktyczne w szkołach i przedszkolach prowadzą nie tylko pedagodzy i wychowawcy, ale także policjanci i specjaliści od profilaktyki uzależnień.
  - Staram się nie mówić dzieciom o samym alkoholu, ale raczej opowiadać im o pięknie życia, o zadaniach, jakie przed nimi stoją, związanych z celami życiowymi, z ich osobistym rozwojem - tłumaczy Witold Mucharski, integralny profilaktyk uzależnień, który od wielu lat prowadzi zajęcia z uczniami w łomżyńskich szkołach. - Mówię im o tym, że wszelkiego rodzaju używki mogą poważnie zakłócać ten rozwój.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama