Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Drugie przykazanie

  Drugie przykazanie

  (tam)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Drugie przykazanie kościelne mówi, że każdy katolik powinien "w niedzielę i święta we mszy świętej nabożnie uczestniczyć".
  Jak polscy katolicy traktują ten obowiązek, przekonamy się już w najbliższą niedzielę. W tym dniu, w całej Polsce, odbędzie się bowiem liczenie wiernych uczestniczących w nabożeństwach oraz przystępujących do komunii świętej.
  Od wielu lat takie badania przeprowadza się w jedną z listopadowych niedziel, przed świętem Chrystusa Króla. Ministranci liczą uczestniczących w nabożeństwach i przystępujących do komunii. Osobno mężczyzn i kobiety. Zebrane w ten sposób dane, za pośrednictwem kurii diecezjalnej, trafiają do Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.
  - Nie jest to statystyka dla samej statystyki - mówi ks. Stanisław Koronkiewicz, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia na suwalskim os. Północ. - Daje to obraz zaangażowania wiernych, a nam kapłanom wskazówki w jakim kierunku należy pracować, żeby wiarę umacniać, rozbudowywać Kościół.
  W parafii, w której proboszczem jest ks. Koronkiewicz, liczbę wiernych szacuje się na 10.500 osób. Niemal połowa z nich w każdą niedzielę uczestniczy we mszy świętej.
  - Liczba wiernych przychodzących na niedzielne i świąteczne nabożeństwa rośnie - twierdzi ks. Koronkiewicz. - Mówię tak po analizach danych zbieranych w czasie listopadowych liczeń w poprzednich latach. Za mego poprzednika było to maksimum 4.200 osób. W latach, kiedy ja kieruję parafią, jest to od 4.800 do 5.200 wiernych. Połowa z nich przystępuje do komunii świętej. Przeważają kobiety, ale taki jest skład wiernych w parafii. Więcej jest pań niż panów. Widać to i na ulicach, i w kościele.
  Nieco mniejszą frekwencję notuje się na nabożeństwach w parafiach wiejskich.
  - W mojej parafii jest około 2.200 wiernych. Systematycznie w niedziele i święta we mszach uczestniczył co trzeci - twierdzi ks. Mieczysław Załuska, proboszcz parafii pw. św.Jakuba Apostoła w Szta-binie. - W tym roku, a dokład-nie po śmierci Jana Pawła II, sytuacja nieco się zmieniła. W kościele widzę sporo ludzi, którzy poprzednio pojawiali się w nim raz, dwa razy do roku.
  Zdaniem obu proboszczów, przykazania przestrzegają ci, którzy "wiarę wyssali z mlekiem matki".
  -Kto za młodu nie nauczył się odmawiania pacierza, nie uczestniczył we mszach świętych i nie przystępował do komunii, nie robi tego i w wieku dojrzałym - podsumowują duchowni.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama