Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Policzą katolików

  Policzą katolików

  kali

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  EŁK. W najbliższą niedzielę we wszystkich kościołach Ełku będą liczeni wierni uczestniczący w mszach świętych oraz przystępujący do komunii. Liczeniem wychodzących ze świątyń zajmą się proboszczowie, pomogą im ministranci. Wyniki trafią do Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.
  Wielkie liczenie wiernych szykuje Kościół katolicki podczas i po niedzielnych mszach 20 listopada. Obejmie ono każdą polską parafię. Osobno spisane zostaną panie, osobno panowie. Statystyki wykażą, ilu uczestników mszy przyjmuje komunię, a ilu nie. W tym tygodniu proboszczowie odbierają z diecezjalnych kurii specjalne formularze, na których odnotowana zostanie frekwencja oraz liczba osób przystępujących do komunii świętej.
  - W niedzielę całą rodziną wybieramy się do kościoła - zapowiada Alfreda Bartnicka, którą spotkaliśmy przy kościele parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku. - Chcę, żebyśmy wypadli dobrze.
  Badania uczestnictwa w mszach świętych oraz przyjmowania komunii świętej Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego prowadzi od 1980 roku. Z badań przeprowadzonych w poprzednich latach wynika, że tylko około 30 procent katolików w Diecezji ełckiej bierze udział w niedzielnych nabożeństwach.
  - W różnych parafiach różnie kształtuje się ta statystyka - stwierdza ks. Andrzej Skowroński, kanclerz Diecezji ełckiej. - W jednych uczestniczy jakieś 15 procent wiernych, w innych około 40. Są też parafie, gdzie na mszy jest 60 procent miejscowych katolików. I nie ma tu znaczenia, czy to parafia w mieście, czy na wsi. Wszystko zależy od ludzi, ich wiary, przywiązania do kościoła i miejscowego duszpasterza. W miastach takich jak Ełk duży wpływ na frekwencję ma również pogoda. Wielu ludzi pochodzi z okolicznych wsi i na weekend często wyjeżdża do rodziny.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama