Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Lubię filmy, które każą myśleć

  Lubię filmy, które każą myśleć

  Katarzyna Patalan

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  - Nie boimy się pokazywać prawdy, która dociera i odsłania wnętrze człowieka - stwierdza brat Marcin Radomski z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Łomży. - W świetle tej idei powstał Alternatywny Klub Filmowy. Projekcja filmu "Pręgi" w reżyserii Magdaleny Piekorz rozpoczęła jego działalność.
  Utworzenie w II Liceum Ogólnokształcącym Alternatywnego Klubu Filmowego to wspólny pomysł brata Marcina Radomskiego, katechety oraz Mirosława Raszewicza, nauczyciela języka polskiego.
  - Klub to alternatywa do kultury masowej, która jest wszechobecna - mówi Marcin Radomski. - Wybieramy wartościowe produkcje, czyli takie, które coś przekazują, a odbiorcę zmuszą do myślenia.
  Klub działa przy II LO, ale nie jest szkolnym klubem.
  - Zapraszamy mieszkańców całego miasta - twierdzą założyciele. - Każdy, kto lubi dobre kino, jest mile widziany.
  Dzięki zaangażowaniu dyrektora LO Józefa Przybylskiego, który udostępnił aulę oraz sprzęt szkolny do projekcji filmów, klub mógł zacząć pracę.
  Z pomocą przyszedł także ksiądz Robert Łobko, który podobne kluby filmowe prowadzi w Lublinie i Krakowie.
  - Sprowadzanie taśm filmowych oraz pozwolenie od dystrybutorów na publiczną emisję AKF otrzymał właśnie dzięki pomocy ks. Łobko, który gościł w czasie pierwszej projekcji i będzie prowadzić każde kolejne nasze spotkanie - podkreśla Marcin Radomski. - Przed projekcją wprowadza oglądających w klimat prezentowanego filmu i przybliża przedstawianą problematykę.
  AKF planuje projekcje raz w miesiącu i nastawia się głównie na polskie kino.
  - Z czasem planujemy poszerzyć nasze spotkania o rozmowę z zaproszonymi gośćmi, którzy są związani z emitowanym filmem - snują plany organizatorzy. - W grudniu wyświetlimy film "Zmruż oczy" w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego ze Zbigniewem Zamachowskim w roli głównej.
  Są duże szanse na to, by aktor uczestniczył w projekcji, a później zabrał głos w dyskusji o filmie.
  - Oglądanie jest darmowe, gdyż nie chcemy komercjalizować kultury i ograniczać dostępu właśnie poprzez pieniądze - podkreśla Radomski.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama