Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Dzieciom zabawa

  Dzieciom zabawa

  (ap)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Przedszkole na wsi? Jedno z niewielu takich na Podlasiu powstało niedawno w Czarnej Wsi Kościelnej. Uczęszczają do niego trzy-, cztero- i pięciolatki. Łącznie trzydzieścioro dzieci, podzielonych na dwie grupy.
  Pierwsze spotkania przedszkolaków odbyły się w ubiegłym tygodniu. Na początku z dziećmi przez cały czas pobytu w przedszkolu przybywały mamy. Teraz coraz chętniej się z nimi rozstają na kilka godzin.
  - Właściwie to jest jedno z wymagań, żeby rodzice również uczestniczyli w zajęciach. Przedszkole jest wprawdzie bezpłatne, ale zawsze musi być obecny któryś z rodziców czy opiekunów na dyżurze. To jest taki warunek - tłumaczy Barbara Szutko, wychowawczyni w przedszkolu.
  Kontakt z rówieśnikami
  Wychowawczyni podkreśla, że nie było trudności ze znalezieniem chętnych dzieci do przedszkola. Rodzicom bardzo spodobał się ten pomysł.
  - Moim zdaniem jest to bardzo dobre rozwiązanie. Mieszkam na skraju wsi. Moje dziecko nie ma żadnych rówieśników w sąsiedztwie i większość czasu spędza z dorosłymi - mówi Anna Rogalska z Czarnej Wsi Kościelnej. Jej córka Ewelina bardzo szybko zaaklimatyzowała się w przedszkolu. Chętnie też opowiada, jak spędza tutaj czas.
  - Bawię się z koleżankami. Mam dwie koleżanki: Olę i Justynę. Dzisiaj bawiłyśmy się w kółku. Ale najbardziej lubię rysować. Narysowałam chmurkę i bałwanka - mówi czteroletnia Ewelina.
  Celina Piechowska postanowiła zapisać swego trzyletniego synka do przedszkola, ponieważ jak twierdzi chce, żeby dziecko powoli przywykło do przebywania w większej grupie.
  - Najlepiej, żeby już teraz się przyzwyczajał. Później, kiedy już będzie musiał chodzić do szkoły, może już być z tym problem. To ważne, mimo że Jakub ma starszego brata, z którym spędza czas - tłumaczy Celina Piechowska.
  Bardziej samodzielni
  Starsze rodzeństwo ma też trzyletnia Justyna, która uczęszcza do przedszkola.
  - Justyna ma już prawie dorosłe siostry. Różnica wieku pomiędzy średnią córką a nią wynosi 14 lat. Dlatego chciałabym, żeby przebywała z dziećmi w swoim wieku. W ten sposób miło spędzi czas i z pewnością się czegoś nauczy, stanie się bardziej samodzielna - mówi Dorota Kudrewicz, mama Justyny.
  Przed opuszczeniem przedszkola dzieci same układają zabawki. Razem z rodzicami zbierają swoje rzeczy. Niektóre nie chcą iść do domu, inne pytają wychowawczynie, czy mogą pożyczyć zabawki do domu.
  - Niedługo odniosę - obiecuje czteroletni chłopczyk.
  Dzięki fundacji
  Dzieci uczęszczają do przedszkola przez trzy dni w tygodniu, dziennie przebywają w placówce przez cztery godziny, Podzielone są na dwie grupy.
  - Jednym z warunków jest także to, żeby stworzyć takie grupy, w których będą dzieci w różnym wieku - tłumaczy Barbara Szutko.
  Siedziba przedszkola mieści się w jednej sali w Zespole Szkół w Czarnej Wsi Kościelnej. Placówka została stworzona w ramach projektu "Ośrodki przedszkolne - szansą dobry start". Projekt jest pilotowany przez Fundację Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego. Współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
  - Program ten jest oparty głównie na aktywności dzieci i współpracy rodziców - tłumaczy Barbara Szutko. Przez dwa lata koszty funkcjonowania przedszkola są pokrywane przez fundację, jednak później taki ośrodek musi przejąć gmina, w której znajduje się przedszkole.

  Czytaj także

   Komentarze

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama