Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Tomograf i gry

  (agak)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Lata 70-te obfitowały w wynalazki, które ułatwiły ludziom życie, ale także które do tej pory dostarczają rozrywki. Wtedy właśnie pierwsza stacja kosmiczna została wyniesiona na orbitę, a obok tomografu, dyskietki, czy myszy komputerowej, wynaleziono także gry wideo i walkmana.
  Co do tego, że tomograf to jeden z największych wynalazków, wątpliwości nie ma dr Stanisław Boczon.
  - Dla medycyny był to wielki skok - mówi.
  Podczas gdy promienie rentgenowskie umożliwiają dobry wgląd w zwarte części ciała, np. kości, to dają słabe obrazy tkanki miękkiej, takiej jak mózg. Aby zajrzeć do wnętrza czaszki, brytyjski uczony Godfrey Hounsfield wynalazł w 1972 roku tomografię komputerową. Wykonał około 29 tys. zdjęć rentgenowskich mózgu, a potem bardzo długo je analizował. Wyświetlał obrazy mózgu na ekranie tak, że był on widoczny w różnych przekrojach warstwowych.
  - Tomograficzne prześwietlanie ciała zrewolucjonizowało sposób badania pacjenta przez lekarzy - wyjaśnia dr Stanisław Boczon. - Tomograf umożliwił trójwymiarowy obraz ciała. To tak jakby zobaczyć plaster jabłka z każdej strony, a nie tylko jego powłokę.
  Kiedy Godfrey Hounsfield wynajdywał tomografię komputerową, Raiph Baer w USA wymyślał pierwszą domową grę wideo. Była to symulacja tenisa stołowego o nazwie "Odyseja". Dwa pokrętła na pulpicie kontrolowały ruch rakietki (w kształcie pionowej białej linii) w kierunku góra - dół, tak aby utrzymać piłkę (białe koło) w grze.
  - Gry komputerowe były najpierw rywalizacją z komputerem, a dopiero potem, w dobie sieci komputerowych i Internetu, z innymi ludźmi - mówi Wojciech Domagała, informatyk. - Na dobrą sprawę od lat 70-tych nic się nie zmieniło.
  Natomiast w 1979 roku w firmie Sony powstał walkman. Przedsiębiorstwo dokonało cięć w dziale magnetofonów. Zwolnieni inżynierowie szukali nowych wyrobów, aby móc konkurować z innymi działami. Wystąpili z konstrukcją małego odtwarzacza kasetowego z kompletem lekkich słuchawek.
  Rok wcześniej stworzono natomiast pierwszy komputer osobisty, który był czarną skrzynką nie posiadającą ani klawiatury, ani ekranu.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama