Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Lokale dla bogatych

  Lokale dla bogatych

  (db)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  W ubiegłym roku sokółczanie wykupili na własność dziewięć mieszkań komunalnych. Ci, którzy za podobny lokal zapłacili gotówką, mogli skorzystać ze sporej ulgi.
  Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sokółce ma w swoich zasobach 695 lokali, z czego 414 to niewykupione mieszkania komunalne.
  Lepiej na swoim
  - Jak ktoś ma pieniądze, to dziwne by było, żeby nie wykupił swojego mieszkania. Lepiej siedzieć na swoim niż na cudzym. Problem tkwi jednak w czymś innym, bowiem sokólska społeczność nie zalicza się do ludzi zbyt zamożnych. W Sokółce jest problem z pracą, więc mało kto może sobie pozwolić, żeby odłożyć parę groszy na własne M-4 - powiedział sokółczanin, który od kilku lat jest posiadaczem mieszkania własnościowego.
  Antoni Jackiewicz, dyrektor ZGKiM w Sokółce, przyznał, że osobiście zachęca lokatorów do wykupowania mieszkań.
  - Jeżeli w jednym budynku znajdują się trzy lokale i dwa z nich są już wykupione, to administrowanie takim obiektem przez nasz zakład jest bardzo kosztowne. W podobnym przypadku koszty czynszu są znacznie niższe od nakładów, jakie musimy ponieść na niezbędne remonty budynku - wyjaśnił dyrektor Jackiewicz.
  Wiek obniża cenę
  Zdaniem dyrektora, ceny mieszkań komunalnych w Sokółce nie należą do wygórowanych.
  - Ma na to wpływ przede wszystkim wiek budynków. Większość z nich powstała w latach 70-tych. Jako ciekawostkę mogę podać, że ostatni budynek komunalny wybudowano w naszym mieście w 1976 roku - dodał Antoni Jackiewicz.
  Osoby, które zdecydują się nabyć lokal komunalny za gotówkę, mogą skorzystać z przysługującej w takim wypadku ulgi. Lokator płaci wówczas 50 proc. wartości mieszkania. Wynika to z obowiązującej w Sokółce uchwały o zasadach sprzedaży mienia komunalnego.
  - Jeżeli ktoś skorzysta z powyższej ulgi, wówczas może nabyć lokal już za około 30 tys. złotych - poinformował dyrektor Jackiewicz.
  Obecnie w budynkach administrowanych przez ZGKiM lokatorzy wykupili 40 proc. ogólnej liczby mieszkań.
  - Według mnie, nie ma takiej obawy, że za 10 lat nie będziemy mieli czego administrować. Mieszkania wykupują bogatsi lokatorzy, a nie zanosi się na to, żeby w Sokółce nagle zaczęło żyć się ludziom bardziej dostatnio. Istnieje natomiast obawa, że w zasobach naszego zakładu pozostaną mieszkania o niższym standardzie - dodał dyrektor sokólskiego ZGKiM.
  Na klucze do lokalu komunalnego w Sokółce mogą aktualnie liczyć biedni i wychowankowie domów dziecka.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama