Lokale dla bogatych

  Lokale dla bogatych

  (db)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  W ubiegłym roku sokółczanie wykupili na własność dziewięć mieszkań komunalnych. Ci, którzy za podobny lokal zapłacili gotówką, mogli skorzystać ze sporej ulgi.
  Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sokółce ma w swoich zasobach 695 lokali, z czego 414 to niewykupione mieszkania komunalne.
  Lepiej na swoim
  - Jak ktoś ma pieniądze, to dziwne by było, żeby nie wykupił swojego mieszkania. Lepiej siedzieć na swoim niż na cudzym. Problem tkwi jednak w czymś innym, bowiem sokólska społeczność nie zalicza się do ludzi zbyt zamożnych. W Sokółce jest problem z pracą, więc mało kto może sobie pozwolić, żeby odłożyć parę groszy na własne M-4 - powiedział sokółczanin, który od kilku lat jest posiadaczem mieszkania własnościowego.
  Antoni Jackiewicz, dyrektor ZGKiM w Sokółce, przyznał, że osobiście zachęca lokatorów do wykupowania mieszkań.
  - Jeżeli w jednym budynku znajdują się trzy lokale i dwa z nich są już wykupione, to administrowanie takim obiektem przez nasz zakład jest bardzo kosztowne. W podobnym przypadku koszty czynszu są znacznie niższe od nakładów, jakie musimy ponieść na niezbędne remonty budynku - wyjaśnił dyrektor Jackiewicz.
  Wiek obniża cenę
  Zdaniem dyrektora, ceny mieszkań komunalnych w Sokółce nie należą do wygórowanych.
  - Ma na to wpływ przede wszystkim wiek budynków. Większość z nich powstała w latach 70-tych. Jako ciekawostkę mogę podać, że ostatni budynek komunalny wybudowano w naszym mieście w 1976 roku - dodał Antoni Jackiewicz.
  Osoby, które zdecydują się nabyć lokal komunalny za gotówkę, mogą skorzystać z przysługującej w takim wypadku ulgi. Lokator płaci wówczas 50 proc. wartości mieszkania. Wynika to z obowiązującej w Sokółce uchwały o zasadach sprzedaży mienia komunalnego.
  - Jeżeli ktoś skorzysta z powyższej ulgi, wówczas może nabyć lokal już za około 30 tys. złotych - poinformował dyrektor Jackiewicz.
  Obecnie w budynkach administrowanych przez ZGKiM lokatorzy wykupili 40 proc. ogólnej liczby mieszkań.
  - Według mnie, nie ma takiej obawy, że za 10 lat nie będziemy mieli czego administrować. Mieszkania wykupują bogatsi lokatorzy, a nie zanosi się na to, żeby w Sokółce nagle zaczęło żyć się ludziom bardziej dostatnio. Istnieje natomiast obawa, że w zasobach naszego zakładu pozostaną mieszkania o niższym standardzie - dodał dyrektor sokólskiego ZGKiM.
  Na klucze do lokalu komunalnego w Sokółce mogą aktualnie liczyć biedni i wychowankowie domów dziecka.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo