Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Radar u Rejmona

  Radar u Rejmona

  (yes)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Nie ma już żadnych formalnych przeszkód, które uniemożliwiałyby budowę stacji radiolokacyjnej w Przejmie Wielkiej, gm. Szypliszki.
  Odpowiednie pozwolenia na inwestycję wydał wojewoda podlaski. Jeszcze w tym roku na górze Rejmona rozpoczną się prace.
  - Przypuszczalnie jest to kwestia dni - informuje mjr Maciej Woźniak, rzecznik dowódcy wojsk obrony powietrznej. - Najpierw postawimy na górze Rejmona budynek dla żołnierzy obsługujących obiekt, a później zamontujemy radar. Jego testowanie rozpocznie się w przyszłym roku, bo od 1 stycznia 2008 r. stacja zostanie włączona do systemu NATO.
  Jak informowaliśmy, przeciw budowie stacji radiolokacyjnej nad jeziorem Szelment Wielki protestowali mieszkańcy gmin Jeleniewo i Szypliszki. Uważali, że wojskowa inwestycja odstraszy turystów odwiedzających Suwalszczyznę. Interpelacje i zapytania w tej sprawie składali posłowie minionej kadencji Józef Laskowski (niezrzeszony), Genowefa Wiśniowska (Samoobrona) i Jarosław Zieliński (PiS).
  Z decyzją o lokalizacji radaru nie zgadzali się także samorządowcy, Ministerstwo Infrastruktury w grudniu ub.r. uznało, że wojewoda podlaski postąpił zgodnie z prawem.
  Wojsko wystąpiło w tej sytuacji o wydanie pozwolenia na budowę. Na początku stycznia br. wojewoda zażądał uzupełnienia dokumentów.
  - Wszystkie warunki zostały spełnione. Przeciwnicy radaru swoich praw mogą dochodzić jedynie w sądzie - poinformowano nas w Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku. - Raczej jednak nie mają szans na wygraną.
  Rozpoczęcie inwestycji zaplanowano w 2005 r. Stacja na górze Rejmona, pracująca na potrzeby NATO, powinna być gotowa najpóźniej w 2007 r. Radar w gminie Szypliszki ma być jednym z sześciu w Polsce, które stanowiłyby system wczesnego ostrzegania przed potencjalnym agresorem. Nikt tego oficjalnie nie potwierdza, ale chodzi o sąsiedztwo z Rosją i Białorusią.
  - Nie pozwolimy, żeby z naszej wsi zrobiono poligon - podtrzymują mieszkańcy Przejmy Wielkiej i nie wykluczają skargi do try-bunału w Strasburgu.
  Planowana inwestycja wzbudziła też obawy ekologów. Ich zdaniem, radar odstraszy turystów odwiedzających Suwalszczyznę. Okolice jeziora Szelment należą do najbardziej atrakcyjnych.
  - Przecież to może być dodatkowa atrakcja - bezskutecznie w lecie ub. roku usiłowali ich przekonywać przedstawiciele MON.
  - Poszukajcie sobie takich atrakcji w Iraku - replikowała właścicielka gospodarstwa agroturystycz-nego w pobliżu góry Rejmona.
  Nie wiadomo, czy budowa kontrowersyjnego radaru znajdzie swój finał w sądzie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama