Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Tęcza na cegłach sprzed stuleci

  Tęcza na cegłach sprzed stuleci

  Mirosław R. Derewońko, az

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  - Jesteśmy wzruszeni i zaskoczeni tym, jak inaczej postrzega świat oko archeologa od oka fotografika - komentowała Małgorzata Kawiecka, zastępca kierownika badań krypt w Katedrze, fotografie Bolesława Deptuły. Łomżyniacy i turyści mogą je już oglądać w podziemiach... muzeum!
  Bolesław Deptuła, znany łomżyński fotografik i kolekcjoner pamiątek z historii Ziemi Łomżyńskiej ponad cztery miesiące fotografował kolejne etapy prac wykopaliskowych pod prezbiterium świątyni. Wreszcie przepiękne zdjęcia ujrzały światło dzienne i - jak krypty w lipcu tego roku - zachwyciły w podziemiach Muzeum Północno-Mazowieckiego.
  - To jest mój obowiązek wobec budowniczych Katedry sprzed pięciu stuleci oraz naszych przodków - podkreśla artysta. - Musimy te chwile z historii Łomży uwiecznić dla potomnych.
  Na kilkudziesięciu zdjęciach, wybranych spośród tysięcy zrobionych, autor ukazał prace naukowców i robotników od chwili demontażu posadzki, przez odsłanianie pierwszych grobowców i odkrywanie szczątków pochowanych tam duchownych i świeckich, aż do wizyt poruszonych skalą i rangą wykopalisk przedstawicieli Episkopatu Polski. Intrygujące obrazy z zamierzchłej przeszłości uzupełnia ekspozycja nielicznych odkrytych przedmiotów, m.in., dwie monety, szpilkę do włosów i drewniany krzyż z figurką Chrystusa.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama