Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Masz prawo do pomocy

  Masz prawo do pomocy

  Mirosław R. Derewońko, az

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  - Maltretowanej przez męża kobiecie sędzia powiedział: "niech pani schowa tę kartkę" - zżyma się Anna Wiechcińska, prowadząca warsztaty dla sędziów, prokuratorów, kuratorów i terapeutów. - A to terapeuta ośmielił ją do spisania bolesnych faktów.
  W konferencji nt. przeciwdziałania przemocy w rodzinie uczestniczy 50 prawników i pracowników instytucji, których obowiązkiem jest pomagać ofiarom i nawiązywać kontakt ze sprawcami, aby nie tylko ich karać, ale nauczyć ludzkich zachowań, nie na pokaz, lecz wobec najbliższych.
  - Zjawisko przemocy w rodzinie istnieje od tysiącleci, a nauki społeczne, w tym psychologia, weszły dopiero w drugie stulecie - tłumaczy pedagog Mariusz Moderski ze Stowarzyszenia "Niebieska Linia".
  - Dlatego musimy edukować również dzieci, żeby wiedziały, że szczególnie rodzice nie mogą ich krzywdzić, a jeśli to robią, to inni dorośli mają obowiązek ofiarom pomóc. Pod nasz numer telefonu 0 801 12 00 02 mogą dzwonić i dorośli, i dzieciaki.
  Psycholodzy z "Niebieskiej Linii" podkreślają, że konieczna jest współpraca powiatów, gmin, ośrodków pomocy społecznej, policji, prokuratury i sędziów, by wzmocnić skuteczność ochrony osób dotkniętych przemocą.
  W przeciwstawieniu się przemocy mogą pomóc ofiarom bliscy, jeśli zapewnią pokrzywdzonych, że nie zostawią ich samych. Liczy się choćby jeden człowiek, który konsekwentnie i kompetentnie będzie towarzyszył ofierze w przełamywaniu stereotypów typu: "widziały gały, co brały", "bije, bo kocha", "kobietę trzeba sobie wychować", "niechby bił, byle był".
  - Nadużywanie alkoholu często prowadzi do przemocy, ale to nie jedyny jej powód - mówi organizator konferencji Paweł Kołakowski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży. - Dlatego prowadzimy terapię niepijących, a bijących alkoholików.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama