Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tanio i ekologicznie

NIKI
EŁK. Co zrobić, żeby zamiast 2,5 tys. złotych za ogrzewanie płacić niespełna tysiąc złotych? Wystarczy zainstalować pompę grzewczą albo kolektor słoneczny. Takie rozwiązanie zastosuje wkrótce ełckie Centrum Edukacji Ekologicznej.

Aby zachęcać innych do korzystania z ekologicznych źródeł ciepła, placówka zamierza utworzyć u siebie jedyne w kraju Centrum Promocji Alternatywnych Źródeł Energii. O tym wszystkim będzie można dowiedzieć się na konferencji, która rozpoczyna się w poniedziałek.
Rachunki niższeo jedną trzecią
- Obecnie płacę w sezonie grzewczym 2,5 tys. złotych. A jeśli zainstaluję pompę grzewczą, rachunki mi spadną o jedną trzecią - mówi Roman Paczkowski, dyrektor Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku. - Inne korzyści to ekologiczny aspekt całej inwestycji: pozostawiamy nieskażoną przyrodę.
Jak działa pompa grzewcza?
- Na zasadzie odwróconej lodówki. Bierze zimno, a produkuje ciepło. Korzysta z wód gruntowych. Wykorzystuje ich niską temperaturę do ogrzania budynku - mówi R. Paczkowski.
Oprócz pompy w centrum zostaną zainstalowane kolektory słoneczne jako źródło ciepłej wody.
Pompa będzie kosztowała ok. 60 tys. zł, kolektor - 20 tys. zł. Część pieniędzy dołoży samorząd, a część Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.
- To tylko duży wydatek na samym początku. Zwraca się po dwóch latach - przekonuje R. Paczkowski. - Chcemy, aby każdy mógł przyjechać do naszego centrum i sprawdzić, jak to działa. Pomimo niezaprzeczalnych korzyści niewiele instytucji zdecydowało się na takie rozwiązania.
Zobaczyłem-uwierzyłem
Dlatego też CEE chce utworzyć Centrum Promocji Alternatywnych Źródeł Energii. Byłaby to jedyna tego typu placówka w kraju.
- Odbywałoby się to na zasadzie "zobaczyłem-uwierzyłem". Po prostu u nas ludzie będą mogli zapoznać się z całą technologią i na własnym przykładzie pokażemy im korzyści - dodaje R. Paczkowski.
Ekologiczne ogrzewanie ma ruszyć w centrum wczesną wiosną. Tymczasem placówka już rozpoczęła promocję alternatywnych źródeł energii.
W poniedziałek rozpoczynają się warsztaty dla samorządowców, zarządców budynków, rzemieślników, wykonawców instalacji.
- Na miejscu będzie można porozmawiać z przedstawicielami gmin, instytucji, które już zastosowały u siebie ekologiczne rozwiązania. Będą reprezentanci Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska z Olsztyna oraz specjaliści z polskich uczelni, którzy zajmują się alternatywnymi źródłami energii - mówi Roman Paczkowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna