Ludzie od wszystkiego

  Ludzie od wszystkiego

  (hel)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Wczoraj suwalscy strażnicy sprawdzali, dlaczego z komina prywatnej kamienicy leci czarny, smolisty dym.
  Później interweniowali w sprawie bezdomnego psa oraz auta stojącego od paru dni na jednym z parkingów. Na pół godziny "wpadli" do Ratusza, by z rąk prezydenta odebrać jubileuszowe nagrody.
  - Codziennie mamy kilkanaście różnych sygnałów od mieszkańców - mówi Grzegorz Kosiński, komendant Straży Miejskiej w Suwałkach. - Patrolujemy też miasto i bazary.
  Suwalska straż funkcjonuje od piętnastu lat. Powstała jako jedna z pierwszych w regionie.
  Władze miasta zatrudniły trzech strażników i przekazały do ich dyspozycji samochód, leciwego Malucha. Zmieniło się na lepsze dopiero siedem lat temu, gdy w życie weszła ustawa o strażach gminnych. Dziś w SM pracuje trzynastu funkcjonariuszy. Telefon alarmowy urywa się od licznych skarg i próśb o pomoc. Strażnicy rozstrzygają sąsiedzkie spory, uczą najmłodszych bezpieczeństwa, i czuwają nad utrzymaniem porządku w mieście.
  - Z reguły staramy się pouczać - mówi Kosiński. - Bardziej rygorystycznie podchodzimy do osób spożywających alkohol i awanturujących się w miejscach publicznych.
  Wobec nich, w tym roku, strażnicy skierowali 80 wniosków o ukaranie do sądu grodzkiego. Posypały się też mandaty za psy. Mieszkańcy miasta nie chcą sprzątać po swoich czworonogach, a taki obowiązek nałożyła na nich uchwała rady miejskiej.
  - To nasza największa bolączka - uważa Kosiński. - Mam nadzieję, że uda nam się zmienić złe nawyki.
  Są też sukcesy. Dzięki pracy suwalskich strażników i policji samorząd otrzymał wyróżnienie "Bezpieczne miasto" i nagrodę pieniężną.
  - Parę lat temu jeden z funkcjonariuszy wyniósł kobietę z domu, w którym wybuch gaz - przypomina Kosiński.
  Mieczysław Jurewicz, przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach, dziękując funkcjonariuszom za dotychczasową pracę stwierdził: - Piętnaście lat, to trudny wiek. Mam nadzieję, że wszyscy to jakoś przeżyjemy.
  Wkrótce samorząd zamierza zatrudnić jeszcze jednego, czternastego strażnika, aby - jak zażartował prezydent Józef Gajewski - było do pary.
  Więcej w papierowym wydaniu "Gazety".

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo