Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Ciasno na rondzie

  Ciasno na rondzie

  Wojtek Mierzwiński

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  EŁK. Zdezorientowani kierowcy mają nie lada problem z przejazdem przez rondo u zbiegu ulic Kilińskiego, Przemysłowej i Grajewskiej. Wczoraj zmieniono tam organizację ruchu. Utrudnienia potrwają co najmniej do 31 stycznia przyszłego roku.
  Wczoraj do naszej redakcji zadzwonił wzburzony ełcki kierowca.
  - Ktoś mógł uprzedzić kierowców o zmianie organizacji ruchu. Kiedy jechałem tam rano, zupełnie nie mogłem połapać się, o co tam chodzi. Slalomem, ale udało się jakoś przejechać. Jeżdżę osobówką i muszę przyznać, że jest tam naprawdę wąsko. Wątpię, czy zmieści się TIR - narzekał ełczanin.
  Łatwo nie jest
  Byliśmy na miejscu. Na rondzie trwały akurat prace zmiany organizacji ruchu, zakłopotanych kierowców na odpowiedni pas ruchu kierowali policjanci i strażnicy miejscy, pomagali również ełccy drogowcy.
  Nikt nie ukrywał, że sprawa jest mocno skomplikowana. Niejeden przejeżdżający tamtędy TIR zaczepiał kołami o krawężnik ronda. Kierowcy rozglądali się niespokojnie, często zatrzymywali się. Bo zastanawiali się, którędy jechać. Sytuacja może pogorszyć się po zapadnięciu zmroku. Kierowcy często "jeżdżą na pamięć".
  - Łatwo nie jest, ale na pewno uda się ruch na rondzie uporządkować tak, żeby było bezpiecznie - mówi Marek Ciach, ełcki strażnik miejski.
  Jak jeździć?
  Zmiana organizacji ruchu jest spowodowana koniecznością wkopania w część ulicy Kilińskiego przy zatoce Jeziora Ełckiego kanału odprowadzającego deszczówkę.
  - Gdy zakończą się te prace wszystko na jakiś czas, czyli do następnych robót drogowych powróci do normy. Jeszcze dziś nowa organizacja ruchu zostanie oficjalnie "odebrana" przez policję, urząd i Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad - zapewnia Leon Słowikowski, inspektor nadzoru zespołu inwestycji urzędu miasta w Ełku.
  - Zamknięta zostanie od strony miasta ulica Kilińskiego w kierunku ulicy Grajewskiej przy zatoce Jeziora Ełckiego. Ruch będzie się odbywał w dwóch kierunkach na drugiej nitce. Dotychczas każdy kierunek ruchu miał swoją jezdnię. Teraz od Emilii Plater do Grajewskiej będą dwa kierunki ruchu. Natomiast część nitki ulicy Przemysłowej na rondzie w kierunku na Białystok, która nie była dotychczas używana, zostanie udrożniona. Zjazd z wiaduktu w stronę miasta również będzie dwukierunkowy. Na całym rondzie będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 40 kilometrów na godzinę - wyjaśnia nowe zasady ruchu st. sierż. Andrzej Szymialis z Komendy Powiatowej Policji w Ełku.
  Pomogąsygnaliści
  Zagadką dla kierowców jest to, jak długo jeszcze ruch na rondzie będzie utrudniony oraz to, czy wprowadzony zostanie tam ruch wahadłowy. Co na to Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad?
  - Zmiana organizacji ruchu na rondzie jest przewidziana do 31 stycznia przyszłego roku, czyli do czasu zakończenia budowy kanału deszczowego w ulicy Kilińskiego. Nie przewidujemy zamontowania tam sygnalizacji świetlnej, gdyż ruch wahadłowy wydłużyłby znacznie przejechanie ronda. Jeżeli będą korki lub jeśli będzie zła widoczność, ruchem kierowali będą sygnaliści z lizakami, w specjalnych odblaskowych kamizelkach, przeszkoleni przez policję. Ruch sterowany przez te osoby będzie bardziej elastyczny niż gdyby miała nim sterować sygnalizacja świetlna - zapewnia Karol Głębocki, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama