Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Do armii za chlebem

  Do armii za chlebem

  kali

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  EŁK. - Chcę pracować w armii, bo to pewny chleb i przygoda - mówią kandydaci na zawodowych żołnierzy. W Ełku trwa pobór, zgłosiło się 127 młodzieńców. Armia płaci szeregowemu 1,6 tys. zł na rękę miesięcznie.
  Polska armia szuka chętnych na zawodowych szeregowych i podoficerów. Wystarczy skończyć gimnazjum, mieć mniej niż 30 lat, skończoną zasadniczą służbę wojskową i ochotę na dłuższy pobyt w koszarach. W zamian wojsko obiecuje od 1,6 tys. zł pensji wzwyż w zależności od stopnia, 26 dni urlopu, trzynastkę i wiele innych dodatków.
  Umundurowane marzenia
  W Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Ełku trwa nabór chętnych do jednostki wojskowej w Międzyrzeczu. Kandydaci muszą przygotować się też na przeprowadzkę. Ponieważ w Ełku nie ma jednostki, więc kierowani są do innych na terenie kraju.
  - Wojsko zawsze mi się podobało, myślałem o nim już w szkole i dlatego wstąpiłem do Strzelca - opowiada Rafał Świeczko, ełczanin i żołnierz służby zasadniczej wojsk lotniczych koło Poznania. - Latem pracowałem na ełckim basenie, ale już jesienią zgłosiłem się do wojska. Armia zawodowa to pewna praca i chleb, a w cywilu bywa różnie. Wojsko daje też duże możliwości rozwoju.
  Szturm na koszary
  Kandydaci na żołnierzy zawodowych poszukiwani są w szeregach armii i w cywilu. Wielu młodych ludzi decyduje się na pracę w wojsku, ponieważ są pewni, że znajdą tam zatrudnienie i pewne utrzymanie siebie i rodziny.
  - W podobnej sytuacji są setki młodych ludzi z naszego regionu. - mówi mjr Roman Gramza, rzecznik komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ełku. - Przy tak marnych perspektywach na znalezienie pracy, oferta wojska wydaje się interesująca.
  W tym roku dokumenty złożyło 108 chętnych do służby w korpusie szeregowych i 19 kandydatów do służby w korpusie pod-oficerów zawodowych Do korpusu szeregowych powołano już siedmiu mężczyzn, a do podoficerów - jedenastu.
  Wojskowe wymagania
  W przyszłym roku wojsko zatrudni więcej zawodowych żołnierzy niż kiedykolwiek wcześniej. Następny nabór rusza już w styczniu. Zapisy już trwają i cieszą się ogromnym zainteresowaniem.
  - Obowiązki żołnierzy zawodowych uzależnione są od zajmowanego stanowiska w armii oraz przeznaczenia jednostki - dodaje mjr Roman Gramza. - Od nowego roku wymagania co do liczby żołnierzy i służb mogą ulec zmianie.
  Szeregowym zawodowym może być człowiek, który w pełnym wymiarze odbył służbę zasadniczą i ma wykształcenie co najmniej gimnazjalne. Natomiast podoficerem może zostać osoba ze średnim wykształceniem i zdanym egzaminem maturalnym. Na podoficera można też być powołanym po ukończeniu służby zasadniczej w stopniu kaprala.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama