Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Drago znaczy smok

  Drago znaczy smok

  Katarzyna Michałowska

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Wczesnośredniowieczna, słowiańska osada, a w niej kilkunastoosobowa drużyna. To młodzież z Suraża i okolic, której największą pasją jest poznawanie historii Słowian zamieszkujących te tereny przed wiekami.
  Drużyna z osady Nawia sama szyje sobie stroje z epoki. Wojowie szkolą się w sztuce walki na miecze, włócznie i topory.

  Drużyna z osady Nawia sama szyje sobie stroje z epoki. Wojowie szkolą się w sztuce walki na miecze, włócznie i topory. ©A. Ludwiczak

  - Powstanie naszej osady i poznawanie tajników życia wczesnośredniowiecznych Słowian jest możliwe dzięki uczestnictwu w europejskim Programie Młodzież. W jego ramach zrealizowaliśmy już cztery projekty - powiedział Dariusz Paczusko, vel Drago, co w języku Słowian znaczy "dobry", prezes Towarzystwa Przyjaciół Suraża i Okolic.
  Ludzie z osady Nawia (czyli mitologicznej słowiańskiej krainy duchów i rzeczy nadprzyrodzonych, która może być widzialna, a jej mieszkańcy czasem pokazują się w świecie realnym) nie tylko uczą się historii. Starają się ją także odtwarzać.
  - Cofamy się do dawnych czasów i staramy się zachowywać jak wczesnośredniowieczni Słowianie - opowiada Piotr Rigmatułajew, vel Radzimir, 16-latek z miejscowości Kowale. - Uczymy się, szyjemy sami ubrania (mnie pomogła ciocia, która jest krawcową), budujemy chaty.
  W ramach Programu Młodzież drużyna wzięła już udział w "Wehikule Czasu", czyli budowie od podstaw drewnianej osady w Surażu. Potem, razem z przyjaciółmi z Litwy, Łotwy i Czech, młodzi ludzie wzięli udział w "Pompejach Podlasia", czyli wykopaliskach archeologicznych w Zawykach. Z młodzieżą z Bułgarii, Czech i Litwy popłynęli spływem kajakowym Narwią. Później kontynuowali "Wehikuł Czasu" w Korzewie, biorąc udział w historycznej, fabularnej i terenowej grze RPG.
  - Dokładnie nie wiadomo, jak wyglądało życie ludzi na tych terenach we wczesnym średniowieczu. Z kronik, ikonografii, czy wykopalisk archeologicznych wiemy, że był to naród osiadły, parający się rolnictwem i zbieractwem. Ludzie żyli w chatach, mających ok. 16 mkw. powierzchni, z paleniskiem od najzimniejszej strony. Wierzyli w wielu bogów. Kobiety odgrywały w społeczeństwie dużą rolę, były kapłankami.
  Młodzież z drużyny brała udział w wielu warsztatach, które miały jej ułatwić zbliżenie się do klimatu sprzed wieków. Uczyła się sztuki obronnej wczesnego średniowiecza, wyszywania ubrań, wykonywania tarcz, czy dzid. Poznawała tajniki rzemiosła średniowiecznego w ramach warsztatów kowalskich, garncarskich, zielarskich (farbowanie tkanin), metaloplastycznych (wyrabianie ozdób). Warsztaty prowadzili pracownicy pracowni archeologicznej Muzeum Podlaskiego.
  - W przyszłości chcemy nad samą Narwią zbudować gród obronny, gdzie też będzie można na żywo uczyć się historii - podsumowuje Drago.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama